Vikipedija:Vandalizmas

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Čia pateiktas informacinis Vikipedijos puslapis.
Jis nėra laikomas taisykle, bet aprašo kai kuriuos Vikipedijos tvarkos aspektus.

Vandalizmas (Vikipedijoje) – Vikipedijos papildymas, keitimas ar turinio trynimas siekiant sąmoningai pabloginti enciklopedijos kokybę. Labiausiai paplitę vandalizmo būdai yra esamo teksto pakeitimas beprasme informacija ir visiškas arba dalinis turinio trynimas. Vandalizmu laikomas ir esamo teksto papildymas visiškai bereikšme informacija (padrika simbolių ar žodžių seka).

Gerų norų kupinos pastangos pagerinti enciklopediją, net jei jų rezultatas atrodo apgailėtinai, nėra vandalizmas. Pavyzdžiui, vienkartinis labai subjektyvios nuomonės įterpimas nėra vandalizmas – tik nevykęs turinio keitimas, kuris bus atmestas.

Vandalizmas prieštarauja Vikipedijos taisyklėms. Jis turi būti pastebėtas ir panaikintas – teisę tam turi bet kuris Vikipedijos naudotojas. Vandalo sugadintas straipsnis Vikipedijoje paprastai atstatomas per keletą minučių.

Vandalizmo tipai[redaguoti vikitekstą]

 • Vaikiškas vandalizmas – nereikšmingų tekstų (kaip AŠ MYLIU SAVO ŠUNĮ) rašymas, viso straipsnio teksto ištrynimas.
 • Kvailas vandalizmas – įvairių juokų prirašymas tam neskirtuose straipsniuose.
 • Turinio trynimas – žymių teksto dalių pašalinimas.
 • Objektyvių tiesų ar faktų trynimas, vengiant pasikonsultavimo, diskusijos, o taip pat aprobuotų apibrėžimų naikinimas.
 • Realybės mistifikacija, išsigalvojimas – prasimanymų sukūrimas (pavyzdžiui, išgalvotų asmenų biografijos).
 • Reklama – išorinių nuorodų dėjimas reklamos arba savireklamos tikslu.
 • Bjaurus vandalizmas – bandymas keisti turinį taip, kad keitimus būtų sunku pastebėti (pavyzdžiui, datų, formulių keitimas). Toks vandalas yra vertas ypatingo dėmesio ir turėtų būti blokuojamas be perspėjimo.
 • Atsitiktinės simbolių sekos – beprasmiškų simbolių sekų (kaip „ase hrqwercertergregqrgqg“) įrašymas.
 • Vandalo botas – vandalo parašyta programa (interneto robotas), gadinanti daugelio puslapių turinį. Robotus reikia blokuoti tuojau pat, nedelsiant pranešant administratoriui. Jų darbui atitaisyti administratoriai turi savus įrankius.
 • Dėmesio siekiantis vandalizmas – įvairūs įžeidimai ir asmeninės atakos.
 • Vartotojo puslapių vandalizmas. Vandališki veiksmai savo arba kito vartotojo puslapyje, taip pat įvairiuose aptarimų puslapiuose.
 • {{delete}} šablono dėjimas trynimo kriterijų neatitinkantiems straipsniams. Užrakinto straipsnio žymės dėjimas neužrakintiems straipsniams.
 • Šablonų vandalizmas – vandalizmo aktas redaguojant šablonus.
 • Puslapio perkėlimas arba pervardinimas be priežasties.
 • REDIRECT nuorodą turinčių straipsnių kūrimas, jei ta nuoroda veda į tekstą, niekaip nesusijusį su nuorodinio straipsnio pavadinimu.
 • Vengiantis vandalizmas – {{copyvio}} ir kitų greitą trynimą ženklinančių šablonų šalinimas be diskusijos.
 • Vandalams skirtų įspėjimų trynimas iš vandalų aptarimų puslapio.
 • Kito VP dalyvio pasisakymų keitimas diskusijų ir aptarimų puslapiuose, kai šių pasisakymų turinys nėra agresyviai įžeidžiantis. Išimtys: 1) leidžiama (ir patartina) įrašyti parašą naudotojo, kuris užmiršo pasirašyti; 2) smulkių gramatinių klaidų taisymas (pvz., nosinės).
 • Šablono, žyminčio, kad straipsnis abejotinas ar diskutuotinas, nutrynimas dukart per 24 valandų laikotarpį.
 • Puslapių, aprašančių bendras Vikipedijos vidaus tvarkos taisykles, esminis keitimas to neaptarus su kitais bendruomenės nariais. Stiliaus taisymai tokiuose puslapiuose nėra vandalizmas.
 • Žinomai kopijavimo teisėmis apsaugotos informacijos įkėlimas. Kadangi autorius gali nežinoti Vikipedijos taisyklių ar informacijos autorinių teisių statuso, vandalizmu laikomas tik pakartotinis tokios medžiagos įkėlimas po perspėjimo.
 • Įžeidžiančio turinio vardus turinčių vartotojų kūrimas.

Kas nėra vandalizmas[redaguoti vikitekstą]

 • Nevykę naujoko bandymai. Pirmąkart bandydami kurti ar redaguoti straipsnius, žmonės dėl patyrimo stokos dažnai padaro įvairių klaidų. Tokie nenusisekę bandymai nėra vandalizmas, nors jų autoriams irgi galima pasiųsti {{vw}}, taip nurodant, jog eksperimentuoti dera smėlio dėžėje. Būtent dėl šių žmonių Vikipedijoje neskubama iškart blokuoti ir grasinti, nes tai potencialūs nauji, produktyvūs projekto nariai.
 • Neutralaus požiūrio nesilaikymas. Neutralaus požiūrio neatitinkantys pasisakymai kitų dalyvių gali būti taisomi ir trinami, tačiau tokių pasisakymų rašymas (kol jie nėra įžeidžiantys asmeniškai) nėra vandalizmas.
 • Drastiški redagavimai. Didelės straipsnio dalies perrašymas nėra vandalizmas, nors, jei nauja versija prastesnė, gali būti atkurtas ankstesnis turinys. Gali būti tikslingiau savo straipsnio versiją paruošti atskirame puslapyje (pvz., savo aptarimų puslapio zonoje), kad VP bendruomenė galėtų ją įvertinti.
 • Klaidos. Jei nėra akivaizdu, jog klaida padaryta tyčia, neteisingos informacijos įrašymas to nežinant nėra vandalizmas.
 • Redagavimo karai. Daugkartinis teksto taisymas, nuolat atstatant praeityje jau buvusį turinį, nėra vandalizmas, tačiau tokiu atveju reikia karą nutraukti ir imtis žinomų Vikipedijos konflikto sprendimo žingsnių. Esant būtinybei, administratorius gali laikinai užrakinti straipsnį.

Vikipedijos nario elgesys radus vandalo sugadintą straipsnį[redaguoti vikitekstą]

 • Atmeskite pakeitimą. Tam nereikia būti administratoriumi. Paspauskite straipsnio viršuje Istorija ir keitimų sąraše raskite paskutinę vandalo nepažeistą versiją. Spragtelėkite pele and šios versijos datos ir pamatysite praeityje buvusį turinį. Paspauskite viršuje Redaguoti. Pamatysite įspėjimą, jog šį puslapį išsaugojus, vėliau daryti keitimai pradings (jei vandalo darbas atliktas seniai ir liko nepastebėtas ilgą laiką, vandalo pažeistame straipsnyje gali būti vėliau kitų narių atliktų konstruktyvių keitimų, − tokius keitimus derėtų perkelti į norimą grąžinti straipsnio versiją). Išsaugokite puslapį, panaikindami vandalo veiklos padarinius.
 • Būtinai įspėkite vandalą, įrašydami perspėjimą jo aptarimų puslapyje (jį turi ir neregistruoti IP adresai). Kad nereikėtų kiekvieną kartą mąstyti, ką pasakius, Vikipedijose yra net keletas įspėjamųjų šablonų sistemų, kurių tekstai gerai apgalvoti ir redaguoti daugelio narių. Šiuo metu lietuviškoje Vikipedijoje naudojama šablonų sistema, aprašyta žemiau. Neužmirškite pasirašyti (~~~~).
 • Pažiūrėkite vandalo redagavimų istoriją, ten gali būti daugiau vandalizmo atvejų.
 • Jei vandalas praeityje jau buvo įspėtas, praneškite bet kuriam administratoriui, kuris greičiausiai vandalą blokuos (nebent suabejos, ar čia vandalizmas). Jei pažeidimų pernelyg daug, dėl laiko stygiaus labai aiškius vandalus administratoriai blokuoja ir be perspėjimo.

Įspėjamieji šablonai[redaguoti vikitekstą]

Lietuviškoje Vikpedijoje naudojama įspėjamųjų šablonų sistema susideda iš tokių šablonų:

{{vw}}[redaguoti vikitekstą]

Pastebėjome, kad eksperimentuojate su Vikipedija. Jūsų pakeitimai nėra tinkami, tad buvo atmesti, atkuriant buvusį turinį. Jei norite išbandyti redagavimo galimybes, raginame naudotis smėlio dėže. Šio skydelio ištrynimas bus laikomas įrodymu, kad įspėjimas perskaitytas ir suprastas. Kviečiame kiekvieną lankytoją konstruktyviai prisijungti prie mūsų enciklopedijos kūrimo. Norėdami daugiau sužinoti, kaip galite prie to prisidėti, aplankykite naujokų puslapį.

Sunku pasakyti kodėl, tačiau šis ramus, draugiškas, neįžeidžiantis ir niekuo ypatingai negrasinantis tekstas yra nepaprastai efektyvus. Absoliučiai daugumai vandalų jo visiškai pakanka – jie iškart nutraukia savo veiklą. Tik retais atvejais prireikia tolimesnių žingsnių.

{{bv}}[redaguoti vikitekstą]

Sveiki atvykę į Vikipediją. Mes kviečiame kiekvieną konstruktyviai prisijungti prie mūsų enciklopedijos kūrimo. Jei norite daugiau sužinoti, kaip galite prisidėti, aplankykite naujokų puslapį.

Nekonstruktyvūs redagavimai yra vandalizmas, tad jei tęsite dabartinę savo veiklą, teks blokuoti jums puslapių redagavimo galimybę. Šio skydelio ištrynimas bus laikomas įrodymu, kad įspėjimas perskaitytas ir suprastas. Daugiau įspėjimų nebus.

Siūlome sustoti ir pamąstyti apie bendrą, įdomią veiklą užuot mėginant gadinti kitų darbą.


Šis pranešimas skirtas rėksmingam vandalui, kuris praeityje jau buvo įspėtas. Vartotojas gali gera valia pasirinkti šį įspėjimą užuot pranešęs administratoriui. Lietuviškoje Vikipedijoje šiuo metu vandalą galima įspėti vienąkart.

{{kopijavimas}}[redaguoti vikitekstą]

Prašome nedėti autorinių teisių saugomo teksto ar iliustracijų be šių teisių turėtojo sutikimo, kad tekstas ar iliustracijos būtų platinamos pagal laisvąsias licencijas. Autorinių teisių pažeidimai nepriimtini. Nuolatiniams pažeidėjams blokuojamos redagavimo teisės. Šio skydelio ištrynimas bus laikomas įrodymu, kad įspėjimas perskaitytas ir suprastas.

Jūsų savarankiškai parengta informacija, žinoma, visada laukiama.


Pranešimas skirtas vandalui, kuris įkelia kopijavimo teises pažeidžiančius tekstus.

{{spam}}[redaguoti vikitekstą]

Prašome nedėti privačių ir komercinių nuorodų. Vikipedija nėra reklaminis laikraštis ar išorinių nuorodų rinkinys.

Tačiau maloniai kviečiame jus įkelti turinį su GFDL licencija, ne nuorodą. Ateityje tokia medžiaga gali būti spausdinama ar plačiai platinama DVD. Dėkui.

Mes kviečiame kiekvieną lankytoją konstruktyviai prisijungti prie mūsų enciklopedijos kūrimo. Jei norite daugiau sužinoti, kaip galite prie to prisidėti, aplankykite naujokų puslapį. Jei įdomu, dar kviečiame paskaityti, kas nėra Vikipedija.


Pranešimas skirtas vandalui, kuris įkelia reklamas.

Vandalų provokavimas[redaguoti vikitekstą]

Vandalai neįžeidinėjami, nes nuo to jie nenustoja būti vandalais. Tikrieji vandalai NORI, kad Vikipedijos bendruomenės nariai įnirštų ir imtų rėkti. Plūsdami ar įžeidinėdami vandalus, mes tiesiog suteiktume jų trokštamą dėmesį. Suprantama, to daryti nė nemanome. Jei įžeidinėtume vandalus, vandalizmo Vikipedijoje būtų dar daugiau. Ramus tonas irgi ne visada padeda. Tačiau reikia turėti omenyje, jog yra buvę vandalų, kurie vėliau tapo labai naudingais bendrijos nariais.

Lietuviškai Vikipedijai specifinės taisyklės[redaguoti vikitekstą]

 • Vikipedija kuriama lietuvių kalba, todėl tekstų kėlimas kitomis kalbomis be argumentacijos traktuojamas kaip pažeidimas. Jei reikia remtis tekstais kitomis kalbomis, naudojamos nuorodos.
 • Reklamą ir neenciklopedinę informaciją tyčia publikuojantys asmenys blokuojami be perspėjimo.
 • Beviltiški ir beprasmiški straipsniai trinami. Jų autoriai turi pagrįsti argumentais medžiagos skelbimo būtinumą (esant abejonių dėl informacijos enciklopediškumo).
 • Tyčinis, besikartojantis beviltiškų ir beprasmiškų straipsnių rašymas irgi traktuojamas kaip vandalizmas.

Vandalizmas lietuviškoje Vikipedijoje papildomai apibrėžiamas kaip veiksmas, kuriuo pažeidžiamos Vikipedijos kūrimo ir tobulinimo taisyklės, sąmoningai publikuojant Laisvojoje enciklopedijoje aiškiai neenciklopedinio turinio informaciją arba sąmoningai trinant Vikipedijoje esančią medžiagą, informaciją, kuri atitinka Vikipedijos reikalavimus ir nėra reikalinga papildomo redagavimo, tobulinimo.

Aptikus vandalizmo atvejį, gali būti susisiekta su pažeidėjo serverio ir tinklo administracija, informuojant apie pažeidimus. Tuomet imamasi atitinkamų priemonių bei sprendžiama, kaip užkirsti kelią vėlesniems pažeidimams iš atitinkamo IP.