Jungtinių Valstijų Kapitolijus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kapitolijaus vakarinis fasadas. Pietinėje Kapitolijaus pusėje yra Atstovų Rūmai (dešinėje); šiaurinėje pusėje – Senato Rūmai (kairėje).

Jungtinių Valstijų KapitolijusJungtinių Amerikos Valstijų federalinės įstatymų leidžiamosios valdžios – Jungtinių Valstijų Kongreso – susirinkimų vieta. Pastatas yra JAV sostinėje Vašingtone, ant Kapitolijaus kalvos, geografiniame miesto centre. Oficialiai rytinė ir vakarinė Kapitolijaus pusės vadinamos fasadais. Istoriškai rytinis pastato fasadas buvo skirtas atvykstantiems aukštus postus užimantiems pareigūnams ir kitiems svečiams.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po to, kai Džordžas Vašingtonas 1793 m. rugsėjo 18 d. padėjo kertinį akmenį, darbai stūmėsi į priekį pamažu. Senato sparnas buvo tik vos baigiamas, kai 1800 m. į jį įsikėlė Senatas, Atstovų rūmai, Aukščiausiasis Teismas, apygardos teismai ir Kongreso biblioteka.

Kapitolijus vis dar neturėjo kupolo, kai per 1812-ųjų karą Vašingtoną užpuolė britai. Pastatas buvo padegtas ir smarkiai nukentėjo. 1815 m. Benjamin Henry Latrobe buvo paskirtas Kapitolijaus architektu ir gavo progą jį atstatyti. Jam buvo leista pasiūlyti savo paties projektą, kuris 1817 m. patvirtintas.

1818 m. Kapitolijaus architektu tapo Charles Bulfinch ir toliau tęsė daugelį Latrobe idėjų. Didžiuma pastato buvo užbaigta iki 1829 m. Ch. Bulfinch suprojektavo medinio rėmo žalią varinį kupolą.

1850 m. pridurti Thomas Walter Senato ir Atstovų rūmų sparnų priestatai. Pagal T. Walter projektą naujo, ketinio, kupolo statyba prasidėjo 1855 m. ir darbas vis dar tęsėsi per Abrahamo Linkolno inauguraciją 1861 m.