James Buchanan

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Džeimsas Bukananas)
Jump to navigation Jump to search
James Buchanan
15-asis JAV prezidentas
JamesBuchanan crop.jpg
Gimė 1791 m. balandžio 23 d.
Jungtinės Amerikos Valstijos Merseburgas, Pensilvanija, JAV
Mirė 1868 m. birželio 1 d. (77 metai)
Jungtinės Amerikos Valstijos Lankasteris, Pensilvanija, JAV
15-asis JAV prezidentas
Ėjo pareigas 1857 m. kovo 4 d. – 1861 m. kovo 4 d.
Ankstesnis Franklin Pierce
Vėlesnis Abraham Lincoln
17-asis JAV valstybės sekretorius
Ėjo pareigas 1845 m. kovo 10 d. – 1849 d. kovo 7 d.
Ankstesnis John C. Calhoun
Vėlesnis John M. Clayton
Partija JAV demokratų partija
Commons-logo.svg Vikiteka James BuchananVikiteka
Parašas
James Buchanan Signature.svg

Džeimsas Bukananas (angl. James Buchanan, 1791 m. balandžio 23 d. – 1868 m. birželio 1 d.) buvo 15-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas, dirbęs šiose pareigose nuo 1857 m. iki 1861 m. Jis buvo paskutinis JAV prezidentas gimęs 18-ajame amžiuje.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iškilimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė gausioje škotų-airių kilmės ūkininko šeimoje pietų Pensilvanijoje. Mokėsi pirmoje JAV Dickinson kolegijoje. 1812 m. baigė teisės studijas Lancaster mieste ir dirbo advokatu. 1814 m. išrinktas į Pensilvanijos Atstovų Rūmus. Juose atstovavo Federalistų partiją. Nuo 1821 m. iki 1831 m. buvo JAV Atstovų rūmų narys. Nuo 1831 m. iki 1833 m. dirbo JAV ambasadoriumi Rusijoje. 1834 m. buvo išrinktas į JAV Senatą, kuriame atstovaudamas demokratų partiją dirbo iki 1845 m. Tais pat metais JAV prezidentas Dž. Polkas paskyrė jį JAV valstybės sekretoriumi. Šiose pareigose derėjosi su Britais dėl 1846 m. pasirašytos Oregono sutarties, kuria buvo nustatyta šiaurinė JAV vakarinių valstijų siena. Nuo 1853 m. iki 1856 m. dirbo JAV pasiuntiniu Jungtinėje Karalystėje.

Prezidento pareigose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1856 m. atstovaudamas demokratų partiją buvo išrinktas JAV prezidentu. Iki šių dienų, Bukananas yra vienintelis prezidentas iš Pensilvanijos valstijos ir vienintelis iš prezidentų, visą gyvenimą buvęs viengungiu. Kaip ir jo pirmtakas prezidentas Franklinas Pyrsas, Bukananas buvo iš šiaurės, tačiau prijautė pietinėms (vergvaldinėms) valstijoms. Jis taip pat kovojo su Styvenu Duglasu dėl įtakos JAV demokratų partijoje. Populiarus ir patyręs politikas stengėsi išlaikyti taiką tarp šiaurės ir pietų, tačiau jo pastangos dar labiau sukiršino abi puses. JAV pilietinio karo pradžioje pietinėms valstijoms paskelbus apie atsiskyrimą, Bukananas laikėsi nuomonės, kad atsiskyrimas yra nelegalus. Tačiau ir bandymą karinėmis priemonėmis atsiskyrimą sustabdyti jis laikė nelegaliu. Taigi, prezidentas nieko nedarė. Iki jam paliekant prezidento pareigas, Bukananas prarado populiarumą, o JAV demokratų partija suskilo į dvi stovyklas. Bukanano nesugebėjimas suvaldyti prieš JAV pilietinį karą susidariusios krizės lėmė tai, kad istorikai jį laiko vienu iš blogiausių JAV prezidentų.

Politinis postas
Prieš tai:
Franklin Pierce
JAV prezidentas
1857-1861
Po to:
Abraham Lincoln

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Buchanan James (Džeimsas Bjukananas). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. 545-546 psl.