Arumunų kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Arumunų kalba
Armãneshce
Kalbama: Graikija, Albanija, Makedonija, Bulgarija, Rumunija, Serbija, Turkija, Bosnija ir Hercegovina
Kalbančiųjų skaičius: ~250 000
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių:
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

indoeuropiečių
 italikų
  romanų
   rytų romanų
    arumunų

Rašto sistemos: lotynų, (ret.) graikų
Oficialus statusas
Oficiali kalba: regioninė: Makedonijos vėliava Makedonija
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1:
ISO 639-2: rup
ISO 639-3: rup

Arumunų kalba (limba armãneascã, armãneshce, armãneashti, rrãmãneshti), dar žinoma kaip vlachų kalba – romanų grupės kalba (indoeuropiečių kalbos), vartojama arumunų tautybės žmonių, išsibarsčiusių po pietų Balkanus: Graikiją, Makedoniją, Albaniją, Turkiją, Serbiją, Bulgariją, Rumuniją. Kalbančiųjų skaičius – apie 250 tūkst. žmonių.

Arumunų kalba susidarė ir rytų romanų prokalbės – lotynų kalbos tarmių, vartotų rytų ir pietų Balkanuose. Nors lotyniško žodyno ir sintaksės požiūriu arumunų kalba artima šiuolaikinei rumunų kalbai, ją gerokai labiau paveikė ne slavų, o graikų kalbinis antsluoksnis, taip pat žodyne nemažai turkiškų žodžių. Nuo rumunų kalbos skiriasi papildomais garsais (/θ, ð, x, ɣ/), garsų /z/ ir /tʃ/ kaita į /dz/ ir /ts/.

Arumunų ir megleno rumunų kalbų paplitimas pietų Balkanuose

Išskiriamos šios pagrindinės arumunų tarmės:

  • šiaurės arumunų (pietų Albanija, šiaurės vakarų Graikija, pietvakarių Makedonija)
  • pietų arumunų: Pindo (Pindo kalnuose ir kitur šiaurės Graikijoje), Gramo (šiaurės rytų Graikija, rytų Mekedonija, Bulgarija)

Arumunų kalba pripažinta kaip mažumų kalba Makedonijoje (8310 kalbėtojų): tai viena iš dviejų oficialių Kruševo savivaldybės kalbų, taip pat mokoma pradinėse mokyklose Skopjėje, Bitoloje, Štipe. Graikijoje (~50 tūkst. kalbėtojų) kalba nykstanti, dauguma vietos arumunų šneka tik graikiškai, mokama daugiau senų, kaimuose gyvenančių žmonių. Vietomis leidžiami laikraščiai, rengiamos radijo ir televizijos laidos. Albanijoje (3850) taip pat nykstanti, vartojama mažumos arumunų. Kitur arumunai daugiausia atsikėlė XX a. vid. iš Graikijos, išsibarstė po didžiuosius miestus (daug kur asimiliavosi su vietos gyventojais arba rumunais).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikipedia
Vikipedija Arumunų kalba