Šventasis Kalikstas I

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kalikstas I
lot. Callistus I
16-asis popiežius
16-St.Callixtus I.jpg
Gimimo vardas Callixtus arba Callistus
Mirė 222
16-asis popiežius
Išrinktas 217
Baigė 222
Pirmtakas Zefyrinas
Įpėdinis Urbonas I
Commons-logo.svg Vikiteka Šventasis Kalikstas IVikiteka

Kalikstas I, lot. Callistus (mirė 222 m. Romoje, popiežius, valdęs 217-222 m. Romos imperatorių Elagabalo ir Aleksandro Severo laikais, katalikų šventasis.

Kalikstas tikriausiai buvo Karpoforo vergas, kuriam buvo paskirta vadovauti bankui. Tačiau bankas bankrutavo, o Kalikstas buvo įmestas į kalėjimą. Jį išvadavo banko klientai, norėdami atgauti prarastus pinigus.

Po šio incidento jis buvo apkaltintas muštynių sukėlimu sinagogoje, todėl buvo ištremtas į Sardinijos kasyklas. Iš šių kasyklų kai kurie krikščionys buvo paleidžiami popiežiaus Viktoro I įsakymu. Nors Kaliksto nebuvo sąrašuose, jis privertė kasyklos vadovą jį paleisti. Keletą metų jis praleido provincijoje, kur gaudavo mėnesinį atlyginimą. Vėliau jį į Romą pakvietė popiežius popiežius Zefyrinas. Kalikstas tapo arkidiakonu, popiežiaus patarėju bei kapinių, dabar vadinamų šv. Kaliksto katakombomis, vadovu. Po Zefyrino mirties tapo popiežiumi. Šio pasirinkimo nepripažino žinomas krikščionių rašytojas šv. Hipolitas, tapęs tuo metu pirmuoju antipopiežiumi.

Kalikstas pašalino iš bažnyčios Libijos vyskupą Sabelijų už monarchianizmą. Jo valdymo laikais leista atleisti sunkias nuodėmes, pav. svetimoteriavimą, nužudymą, stabmeldystę. Be to, Kalikstas pripažino galiojančia santuoką tarp laisvos moteries bei vergo (valstybė tokias santuokas laikė negaliojančiomis). Už šiuos sprendimus jį kritikavo rigoristai, pav. šv. Hipolitas bei Tertulijonas. Būtent iš jų raštų daugiausiai sužinome apie Kalikstą, nes jo raštai neišliko.

Kalikstas tikriausiai mirė riaušių metu, tačiau ne kankinio mirtimi, nes tuo metu valdęs imperatorius Aleksandras Severas buvo palankus krikščionims. Jis minimas Depositio martyrum.

Popiežius Kalikstas pastatė žymiąsias Šventojo Kaliksto katakombas prie Apijaus kelio, kur palaidoti 8 popiežiai, bei apie pusė milijono krikščionių. Po nužudymo buvo įmestas į šulinį, kurios vietoje dabar yra pastatyta šv. Mergelės Marijos bazilika.

Liturginis minėjimas – spalio 14 d.


Romos katalikų bažnyčios titulai
Pirmtakas
Popiežius
Zefyrinas
Emblem of the Papacy SE.svg Popiežius
Šventasis Kalikstas I

217-222
Įpėdinis
Popiežius
Urbonas I