Vidurio Sibiro plokščiakalnis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Vidurinio Sibiro plokščiakalnis)
Vidurio Sibiro plokščiakalnis. Putorano plynaukštė

Vidurio Sibiro plokščiakalnis (rus. Среднесибирское плоскогорье) – plokščiakalnis Rusijoje, rytų Sibire, Jakutijoje, Krasnojarsko krašte ir Irkutsko srityje. Pietuose ribjasi su Sajanų, Pribaikalės ir Užbaikalės kalnais, vakaruose Jenisėjaus upė skiria nuo Vakarų Sibiro lygumos, šiaurėje ribojasi su Šiaurės Sibiro žemuma, o rytuose – su Lenos upe ir Vidurio Jakutijos žemuma.

Išsidėstęs ant Sibiro platformos. Būdingi kalvagūbriai ir plačios plynaukštės (Jenisėjaus kalvagūbris, Viliujo plynaukštė, Putorano plynaukštė – aukštis iki 1701 m). Išplitęs amžinasis įšalas. Klimatas kontinentinis; būdingi dideli temperatūrų skirtumai.

Nikelio, vario, geležies, akmens anglių, grafito, akmens druskos, gamtinių dujų, deimantų telkiniai. Upės priklauso Arkties vandenyno baseinui: Žemutinė Tunguska, Akmenuotoji Tunguska, Lena, Viliujis, Chatanga.

Vyrauja maumedžių miškai; pietuose – pušų – maumedžių ir pušų miškai. Šiaurinėje plokščiakalnio dalyje – kalnų tundra. Pietiniuose slėniuose yra miškastepių.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983.