Uabui

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Uabui nomas
ὁ Ὀξυρυγχίτης νομός
S40bS40
III tūkst. pr. m. e. – 307
Nr. 19 žemėlapyje
Valstybė Senovės Egiptas
Dalis Aukštutinis Egiptas
Administracinis centras Per-Medžed

Uabui nomas (egip.: wAbwj – spėjamas skaitymas), Oksirincho nomas (gr. ὁ Ὀξυρυγχίτης νομός, lot. Nomos Oxyrynchites) – Senovės Egipto (nuo III tūkst. pr. m. e.), 30 m. pr. m. e.307 m. ir Romos Egipto provincijos administracinis teritorinis vienetas, priklausęs Aukštutiniam Egiptui ir žymėtas numeriu 19. Jo pavadinimas užrašomas dviem skeptro Uas simboliais ir fonetiniu ženklu b, dėl to nomas dar vadinamas Dviejų skeptrų nomu. Dėl šių ženklų tarimo kol kas ginčijamasi.

Sostinė (niwt) buvo Per-Medžed (Ptolemėjų laikų Oksirinpolis) į vakarus nuo Nilo, prie senovinio Bahr Jusuf kanalo. Pats nomas buvo į vakarus nuo pagrindinės Nilo upės vagos, ir apėmė dalį dabartinės Minjos muchafazos. Pietuose buvo Anpu (17), o šiaurėje – Naret-Chent (20) nomai. Už upės buvo Nemti (18) nomas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nomas minimas nuo Senosios karalystės. Jo ilgis siekė 4 iteru (apie 42 km), o plotas – apie 7 cha-ta (apie 17,5 ha). Administracinis centras buvo Per-Medžed miestas, kuriame garbintas dievas Setas ir žuvies pavidalo dievybė Iru-Šepes. Nomas turėjo puikų susisiekimą su vakariau esančiomis oazėmis. Pirmuoju suirutės laikotarpiu nomas pripažino šiauriau buvusio Herakleopolio valdžią. Antruoju tarpuvaldžiu jis pripažino Avario hiksų viešpatavimą.

Nomas panaikintas 307 m., įdiegiant Egipte ir visoje Romos imperijoje administracinių vienetų pagi sistemą.