Nedžerui

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nedžerui nomas
ὁ Κοπτίτης νομός
G5G5
III tūkst. pr. m. e. – 307
Nr. 5 žemėlapyje
Valstybė Senovės Egiptas
Dalis Aukštutinis Egiptas
Administracinis centras Gebtiu

Nedžerui nomas (egip.: nṯrwj, neteisingi (pasenę) skaitymo variantai – hrwj, kbt), Kopto nomas (gr. ὁ Κοπτίτης νομός, lot. Nomos Koptites) – Senovės Egipto (nuo III tūkst. pr. m. e.), 30 m. pr. m. e.-307 m. ir Romos Egipto provincijos administracinis teritorinis vienetas, priklausęs Aukštutiniam Egiptui ir žymėtas numeriu 5. Jo pavadinimas buvo užrašomas dviejų sakalų (ar Horų) simboliais, dėl to jis dar vadinamas Dviejų sakalų (dievybių) nomu.

Sostinė (niwt) buvo Gebtiu (dab. Kiftas, Ptolemėjų laikų Koptas). Kiti svarbūs miestai buvo Nebet ir Gesu (Ptolemėjų laikais žinomas kaip Mažasis Apolinopolis). Nomas buvo abipus pagrindinės Nilo upės vagos, ten, kur Nilas staigiai pasisuka į šiaurę ir apėmė dalį dabartinės Kenos muchafazos. Į pietvakarius buvo Vaseto (4), o šiaurės vakaruose – Aker (6) nomai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priešistoriniais laikais nomo teritorijoje buvo Nakados kultūros pagrindinis centras, bet vėliau teritorija prarado savo reikšmę. Nomas minimas nuo Senosios karalystės. Jo ilgis siekė 3 iteru (apie 32 km), o plotas – apie 4 cha-ta (apie 11 ha). Nuo pat įkūrimo administracinis centras buvo Gebtiu, kuriame garbinamas dievas buvo Minas. Kiti garbinti dievai buvo Heketė, Izidė, Chonsu ir kt.

Nomas panaikintas 307 m., įdiegiant Egipte ir visoje Romos imperijoje administracinių vienetų pagi sistemą.