Chasu (nomas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Chasu nomas
ὁ Ξόίτης νομός
N26E2
III tūkst. pr. m. e. – 307
GD-EG-Nomes de Basse-Égypte.jpg
Nr. 6 žemėlapyje
Valstybė Senovės Egiptas
Dalis Žemutinis Egiptas
Administracinis centras Ksojis

Chasu(u) nomas (egip.: ḫAsww), Chaseto nomas, arba Ksojo nomas (gr. ὁ Ξόίτης νομός, lot. nomos Xoites) – Senovės Egipto (nuo III tūkst. pr. m. e.), 30 m. pr. m. e.-307 m. ir Egipto provincijos administracinis teritorinis vienetas, priklausęs Žemutiniam Egiptui ir žymėtas numeriu 6. Jo simboliai buvo kalnas ir jautis, ir dėl to jis dar vadinamas Kalnų jaučio nomu.

Sostinė (niwt) didžiumą laiko buvo Ksojis (Chasu), kurio vardu nomas ir buvo vadinamas. Kita svarbi gyvenvietė buvo Buto (Per-Vadžet). Nomas buvo Nilo deltoje ir apėmė jos vakarinį žemupį (dab. Kafr el Šeicho muchafaza). Šiaurėje nomą ribojo Viduržemio jūra, vakaruose buvo Hui-Imeneti (7), rytuose - Behedeto (17) nomai. Pietuose ribojosi su Sajo (5), o pietryčiuose - su Džeb-Nedžer (12) nomais.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nomas buvo sukurtas vienoje svarbiausioje teritorijų Senovės Egipte, kur Protodinastiniu laikotarpiu klestėjo hipotetinės Buto konfederacijos politiniai centrai. Gali būti, kad ankstyvuoju laikotarpiu administracinis centras buvo Buto miestas, bet netrukus jo funkcijas perėmė kita gyvenvietė - Ksojis. Svarbiausi garbinami nomo dievai buvo Vadžet, Ra.

Nomas panaikintas 307 m., įdiegiant Egipte ir visoje Romos imperijoje administracinių vienetų pagi sistemą.