Nechenas (nomas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Necheno nomas
ὁ Λατοπολίτης νομός
M17 H6
O48
III tūkst. pr. m. e. – 307
Nr. 3 žemėlapyje
Valstybė Senovės Egiptas
Dalis Aukštutinis Egiptas
Administracinis centras Nechenas (Senoji k., Vidurinė k.);
Chefatas (I suirutė);
Nechebas (Naujoji k.);
Esna

Necheno nomas (egip.: nhn), Ten nomas, Latopolio nomas (gr. ὁ Λατοπολίτης νομός, lot. nomos Latopolites) – Senovės Egipto (nuo III tūkst. pr. m. e.), 30 m. pr. m. e.-307 m. ir Egipto provincijos administracinis teritorinis vienetas, priklausęs Aukštutiniam Egiptui ir žymėtas numeriu 3. Jo simbolis buvo plunksnuota šventykla (ar tvirtovė) dėl to jis dar vadinamas Tvirtovės nomu.

Sostinė (niwt) keletą kartų keitėsi. Jomis buvo Nechenas, Chefatas, Nechebas ir Esna. Nomas buvo abipus pagrindinės Nilo upės vagos. Piečiau buvo Vedžes-Hor (2), o šiauriau - Vaseto (4) nomai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nomas minimas nuo IV dinastijos. Jis buvo sukurtas vienoje svarbiausioje teritorijų Senovės Egipte, kur Protodinastiniu laikotarpiu klestėjo hipotetinės Necheno konfederacijos politiniai centrai. Nuo įkūrimo administracinis centras buvo Nechenas. Svarbiausi garbinami nomo dievai buvo Horas, Nechbetė, taip pat 4 Horo sūnūs bei Chnumas. Manoma, kad Pirmosios suirutės laikotarpiu nomo centru kurį laiką buvo Chefatas, o vėliau jis sugrįžo į Necheną. Naujosios karalystės laikotarpiu perkeltas į už upės esantį Nechebą. Galiausiai šiuos miestus užgožė Junet (Latopolis) šiaurėje, kuris išbuvo nomo sostine Ptolemėjų ir romėnų laikotarpiais.

Nomas panaikintas 307 m., įdiegiant Egipte ir visoje Romos imperijoje administracinių vienetų pagi sistemą.