Marvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Indijos istorinis regionas
Marvaras मारवाड
Vėliava
Šalis Indija (vakarų Radžastanas)
Tautos radžputai
Kalba marvari
Valstybės Pratiharai (VI a.-1226 m.)
Rathorai (1226–1949)
Miestai Mandoras, Džodhpuras

Marvaras (मारवाड़ Marwar, iš sanskrito: „mirties kraštas“) (dar vadinamas Džodhpuro regionu) – Šiaurės Indijos istorinis regionas, esantis Radžastano pietvakariuose, į pietryčius nuo Taro dykumos. Jis liečiasi su šiais istoriniais regionais: Šekhavati ir šiaurės rytuose, Džangladešu šiaurėje, Adžmeru rytuose, Godvariu pietuose.

Tai – nepriklausoma radžputų karalystė, egzistavusi iki 1949 m.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seniausi regiono valdytojai buvo radžputų giminė Pratiharai, valdę čia nuo VI a. ir sukūrę vieną didžiausių imperijų Šiaurės Indijos istorijoje. Jų sostinė buvo Mandoras. Vėliau Pratiharų centras iš Marvaro buvo perkelta į Kanaudžį, tačiau Marvare valdė jų atšaka, kuri išsilaikė iki XIII a.

1226 m. šalyje įsitvirtino nauja, Rathorų dinastija, kilusi iš Kanaudžio, kuomet šis buvo užimtas Guridų. Jų pirmasis valdovas buvo Rao Čanda. 1459 m. buvo įkurta nauja sostinė Džodhpuras.

1561 m. Mogolų imperija užėmė Marvarą, bet dinastija buvo išlaikyta. Paskutiniais Mogolų viešpatavimo metais, Marvaras sudarė sąjungą su Dundaru ir Mervaru, kad nuversti Mogolus. Tačiau tarp jų greitai prasidėjo tarpusavio vaidai, kurie nulėmė Maratų įmperijos įsigalėjimą.

1839 m. Džodhpuro karalystė buvo užimta britų, tapdama Britų Indijos valda. Valdant Džasvanth Singhui II, šalis modernizavosi.

Hanvant Singhas buvo paskutinis Džodhpuro valdovas. Indijai iškovojus nepriklausomybę, karalystė įstojo į jos sudėtį.