Paprastasis raugerškis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Berberis vulgaris
Paprastasis raugerškis (Berberis vulgaris)
Paprastasis raugerškis (Berberis vulgaris)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Vėdrynažiedžiai
( Ranunculidae)
Šeima: Raugerškiniai
( Berberidaceae)
Gentis: Raugerškis
( Berberis)
Rūšis: Paprastasis raugerškis
( Berberis vulgaris)

Paprastasis raugerškis (Berberis vulgaris) – raugerškinių (Berberidaceae) šeimos vasaržalis, iki 3 m aukščio, tankus, dygliuotas krūmas. Lapai paprasti, trumpakočiai, elipsiški, pleištiškai susiaurėjusiu pamatu. Žiedai geltoni, kvapūs, nusvirusiose kekėse. Žydi gegužės – birželio mėn. Vaisius – ryškiai raudona, pailgai elipsiška, rūgšti, sultinga, malonaus kvapo uoga; prinoksta rugpjūčio – rugsėjo mėn. ir ilgai laikosi ant krūmo.

Lietuvoje retokas, dažnesnis Kauno ir Vilniaus apylinkėse. Auga sausuose šlaituose, pamiškėse, krūmuose. Daug kur auginamas kaip dekoratyvinis, ypač jo raudonlapė forma. Atsparus šalčiui, šviesamėgis. Geriausiai tarpsta kalkinguose dirvožemiuose. Dauginasi sėklomis ir atžalomis.

Uogose yra 2,4–6,5 % organinių rūgščių, cukrų, apie 1 % pektinų, apie 100 mg% askorbino rūgšties, vitaminų P, K, rauginių ir mineralinių medžiagų. Dažniausiai vartojamos džiovintos, perdirbamos į augalinius medicinos preparatus. Jauni lapai tinka salotoms, mediena – smulkiems dirbiniams. Augalas medingas, tačiau nepatartina sodinti arti javų pasėlių, nes jis yra tarpinis juodųjų rūdžių šeimininkas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • V. Butkus, I. Jaskonis, V. Urbonas, V. Červokas. „Mažieji miško turtai“, Vilnius, 1987.