Orisa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Orisa
ଓଡିଶା
Orisos vėliava
Valstybė Indijos vėliava Indija
Administracinis centras Bubanešvaras
Rajonai 30
Oficialios kalbos orijų
Gyventojų (2020) 46 356 300[1]
Plotas 155 707 km²
Tankumas (2020) 298 žm./km²
Tinklalapis www.orissa.gov.in
Vikiteka OrisaVikiteka

Orisa (or. ଓଡିଶା, hind. उड़ीसा, IAST: Oṛīsā) – valstija rytinėje Indijoje. Ribojasi su Džarkhandu šiaurėje, Vakarų Bengalija šiaurės rytuose, Bengalų įlanka rytuose ir Andhra Pradešu bei Čatisgarchu pietuose.

Pietų Azijos subregionas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Orisos valstija iš dalies sutampa su istoriniu – kultūriniu Pietų Azijos subregionu. Jis yra apgyvendintas orijų tautos. Orisa – naujas jo pavadinimas, atsiradęs Britų Indijos laikais. Senovėje šis regionas buvo vadinamas Kalinga, o vėliau – Utkal, Udra/Odra. Iš pastarojo pavadinimo kilo vietos tautos pavadinimas orijai, kuris vėliau dėl anglų kalbos įtakos virto Orisa.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Orisos istorija
Kalinga
Maurijų imperija
Mahamegavahanų dinastija
Košala, Dakšina-Somavamši, Kangeda-Odra, Nala-Bana, Utkala
Rytų Čalukjų dinastija
Rytų Gangų dinastija
Mogolų imperija
Maratų imperija
Britų Indija
Orisa
Pagrindinis straipsnis – Orisos istorija.
Orisa. Vandenyno pakrantė
Džaganatho šventykla Purio mieste

Orisos (Kalingos) regionas nuo seno turėjo nepriklausomą istoriją ir garsėjo vietos žmonių nepriklausomybės troškimu.

Kalingos valstybė pirmą kartą paminėta VI a. pr. m. e. Ji minima kaip nepaliesta vedų kultūros šalis. Vietiniai gyventojai puoselėjo savitą religiją ir kultūrą. Tai buvo paskutinė karalystė, kurią prie savo imperijos prijungė Maurjų imperatorius Ašoka. Tas prijungimas pareikalavo daugybės karų ir aukų.

Yrant Maurjų imperijai III a. pr. m. e. pabaigoje, Kalinga atsiskyrė viena pirmųjų, čia į valdžią atėjus Mahamegavahanų dinastijai, kurios žymiausias valdovas Kharavela sukūrė tikrą imperiją, pasiekdamas ir Tamilakamą.

Kalingai nuo ankstyvų laikų buvo jūrinė tauta, daug keliavę. Jų dėka indijos kultūra sklido į Pietryčių Aziją, tokiu būdu formuojantis Indosferai.

Apie VI a. Kalinga nusilpo. Kurį laiką ji priklausė Harša imperijai, o vėliau Orisos teritorija suskilo, čia susiformuojant daug smulkių valstybių. Čia valdė daugybė dinastijų.

795 m. karalius Jajatis suvienijo Kalingą, Košalą ir Utkalą į vientisą imperiją. Vėliau Kalingą valdė Rytų ČalukjaiAndhros, vėliau – Rytų Gangai (1076–1435). Pastarųjų valstymo metais ypač suklestėjo savita Orisos kultūra ir architektūros stilius.

1568 m. Kalinga pralaimėjo Bengalijai, o 1576 m. buvo prijungta prie Mogolų imperijos. 1751 m. ją užėmė Maratų imperija.

1803 m., po Antrojo Maratų karo, Orisa buvo užimta britų ir tapo Britų Indijos dalimi. Iškovojus nepriklausomybę, 1950 m. Orisa tapo Indijos dalimi.

Religijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Indijos valstijos ir teritorijos Flag of India
Valstijos: Andhra PradešasArunačal PradešasAsamasBiharasČhatisgarhasGoaGudžaratasDžharkhandasHarjanaHimačal PradešasKarnatakaKeralaMadhja PradešasMaharaštraManipurasMeghalajaMizoramasNagalandasOrisaPandžabasRadžasthanasSikimasTamil NaduTelanganaTripuraUtarakhandasUtar PradešasVakarų Bengalija
Teritorijos: Andamanų ir Nikobarų salosČandigarhasDadra ir Nagar Havelis bei Damanas ir DiuValstybės sostinės teritorijaDžamu ir KašmyrasLadakasLakšadvipasPudučeris