Katakas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Katakas
କଟକ
Katako miesto vaizdas
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė Indijos vėliava Indija
Valstija Orisa Orisa
Rajonas Katako rajonas
Gyventojų (2011[1]) 610 189
Plotas 44 km²
Tankumas (2011[1]) 13 868 žm./km²
Altitudė 36 m
Vikiteka Katakas

Katakas (or. କଟକ = Kaṭak, hind. कटक, IAST: Kaṭak, angl. Cuttack) – miestas rytų Indijoje, netoli Mahanadės deltos, pramoninis, prekybinis Orisos valstijos centras. Svarbus transporto mazgas (plentų ir geležinkelių sankirta). Tekstilės, maisto pramonė. Žemės ūkio srities prekybinis taškas. Tradiciniai amatai (kaulo ir rago raižyba, sidabrakalystė).[2] Orisietiškų filmų industrijos centras. Veikia Ravenšou universitetas (įk. 1868 m. kaip koledžas, univ. nuo 2006 m.), taip pat teisės, Šri Šri Ravi Šankaro universitetai, technologijų institutai, medicinos, žemės ūkio tyrimų centrai. Veikia Subhašo Čandros Bosės, jūreivystės muziejai, Anapurnos teatras. Už 8 km nuo miesto yra senovinė Barbaračio pilis. Taip pat yra deivės Čandikos, Šivos Dhabalešvaros šventyklos, sikhų gurudvara, mogolų laikų mečetė.

94 % gyventojų – hinduistai, 5 % – musulmonai, 1,3 % – krikščionys. Dauguma gyventojų – orijai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Katakas buvo Rytų Gangos dinastijos (XXV a.) sostine, o vėliau Gadžapačio karalystės (XV–XVI a.) sostine. 1541 m. miestas buvo užimtas Mogolų ir pasiliko kaip Orisos provincijos (subaho) sostinė. 1750 m. Kataką užkariavo Marathų imperija, miestas tapo svarbiu prekybiniu centru tarp marathų ir britų. Valdant britams Katakas išliko Orisos sostine, bet 1948 m. ji perkelta į netoliese esantį Bhubanešvarą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. INDIA: Odisha, citypopulation.de
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 202