Kerala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kerala
കേരളം
Keralos vėliava
Valstybė Indijos vėliava Indija
Administracinis centras Tiruvanantapuramas
Rajonai 14
Oficialios kalbos malajalių
Gyventojų (2020) 35 699 400[1]
Plotas 38 852 km²
Tankumas (2020) 919 žm./km²
Tinklalapis www.kerala.gov.in
Vikiteka KeralaVikiteka

Kerala (mal. കേരളം  = Kēraḷam) – valstija Pietų Indijoje. Šiaurėje ji ribojasi su Karnataka, rytuose su Tamilnadu. Vakaruose ir pietuse valstiją supa Indijos vandenynas.

Valstijoje gyvena apie 36 mln. gyventojų, kurių dauguma kalba malajalių kalba. Sostinė – Tiruvanantapuramas.[2]

Pietų Azijos subregionas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keralos valstija sutampa su istoriniu – kultūriniu Pietų Azijos subregionu. Jis yra apgyvendintas malajalių tautos. Šis regionas – vienas naujausių, susiformavęs ir atskirą identitetą įgijęs tik apie VIII a. Iki tol jis buvo Tamilakamo dalis. Stiprėjant malajalių identitetui, formuojantis savarankiškai jų kalbai, rašto sistemai (malajalių raštas), kultūrai, regionas pradėtas vadinti Malajalamu. Vėliau jam prigijo pavadinimas Kerala.

Ryžių laukai Keraloje
Senovinis Kočio miestas
Vandenyno pakrantė Kovalamo apylinkėse

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kerala nusidriekusi tarp Indijos vandenyno (Malabaro kranto) ir rytuose iškilusių kalnų (Kardamono, Nilgirio, Animalajaus). Kranto linijos ilgis apie 590 km. Aukščiausias taškas – 2695 m Anaimudžio kalnas – stūkso Animalajaus kalnuose. Upės neilgos, vandeningos – Perijaras, Ponanis.

Klimatas musoninis subekvatorinis. Metinė vidutinė temperatūra 22 °C. Per metus iškrinta 2000–3100 mm kritulių.[3]

Kalnuose veši atogrąžų miškai, pakrantėje – palmių giraitės, mangrovės. Kalnuose įkurti Eravikulamo, Perijaro, Tylos Slėnio nacionaliniai parkai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Keralos istorija.
Keralos istorija
Čera, Alupai
Viduramžių Čera, Silharai
Čola, Pandija
Svarupamai:
Venadas, Kočinas, Kožikodė, Kolathunadas
Portugalų Indija, Olandų Indija, Britų Indija
Maisoras, Travankoras
Kerala

Savarankiška Keralos istorija, lyginant su kitų Pietų Azijos subregionų istorijomis, yra palyginti nesena. Iki VIII a. ji buvo Tamilakamo istorijos dalis, ir buvo valdomas kaip Čeros valstybės (kurios centras buvo Tamilnade) provincija. Nuo III a. čia įsigalėjo kalabharai.

IX a. pradžioje Keralos teritorijose susikūrė Antroji Čera, kurios valdovai kildino save iš senosios Čeros dinastijos. Valdant Kulasecharų dinastijai, Čera valdė visą Keralos pajūrį iš sostinės Kodungaluro. Atrodo, tuo metu ji valdė ir pajūrio Karnataką (Kanaros regioną). Čera aktyviai kovojo su galingomis to meto tamilų imperijomis Pandija ir Čola.

Antrosios Čeros valstybėje ėmė formuotis malajalių tautybė, kuri atsiskyrė nuo kitų tamilų. Kristalizavosi atskiras malajalių identitetas, kultūra. Valstybė kontroliavo didelę dalį Indijos vandenyno prekybos, čia apsistojo daug arabų pirklių.

Nuo Čolos antpuolių valstybė silpo ir apie XI a. suskilo į daugybę smulkių feodalinių valdų, vadinamų svarupamais (സ്വരൂപം), valdomų iš sostinių kovilakamų. Juos valdė valdovai, kurie tarpusavyje kariavo. Iškilo karių nairų sluoksnis. Stipriausi svarupamai buvo Kolathunadas, Kožikodė, Kočis ir Venadas. Nuo XVIII a. vidurio vyko konsolidacija, kuomet svarupamai įjungti į tris karalystes: Travankorą, Kočį ir Kožikodę.

Nuo XV a. pabaigos čia įtaką įgijo portugalai, vėliau olandai, britai. Britų Indijos laikais buvo išlaikyta karalysčių savivalda.

Po Indijos nepriklausomybės Travankoras ir Kočinas buvo sujungti į vieną valstiją. 1956 m. prie jų buvo prijungtas Madrasas, taip suformuojant Keralos valstiją.

Religijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiausi miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Malajalių kultūra.
Tradicinio Keralos šokio Kathakali šokėjas

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. INDIA: States and Major Agglomerations, citypopulation.de
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 206
  3. Kerala. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006
Indijos valstijos ir teritorijos Flag of India
Valstijos: Andhra PradešasArunačal PradešasAsamasBiharasČhatisgarhasGoaGudžaratasDžharkhandasHarjanaHimačal PradešasKarnatakaKeralaMadhja PradešasMaharaštraManipurasMeghalajaMizoramasNagalandasOrisaPandžabasRadžasthanasSikimasTamil NaduTelanganaTripuraUtarakhandasUtar PradešasVakarų Bengalija
Teritorijos: Andamanų ir Nikobarų salosČandigarhasDadra ir Nagar Havelis bei Damanas ir DiuValstybės sostinės teritorijaDžamu ir KašmyrasLadakasLakšadvipasPudučeris