Ožkiniai (Punskas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ožkiniai
lenk. Oszkinie
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Lenkijos vėliava Lenkija
Vaivadija Palenkės vaivadija Palenkės vaivadija
Apskritis Seinų apskritis
Valsčius Punsko valsčius
Meras Lešekas Porada (2011 m.), lenk. Leszek Porada
Gyventojų () 192
Pašto kodas PL 16-515
Prūsų ir jotvingių gyvenvietė - pramogų parkas netoli Ožkinių

Ožkiniai[1] (lenk. Oszkinie) – lietuviškas kaimas Lenkijos šiaurės rytuose, Punsko valsčiuje, Seinų apskrityje, Palenkės vaivadijoje.

Kaimas yra apie 2 km į pietus nuo Punsko, apie 18 km į šiaurės vakarus nuo Seinų ir 124 km į šiaurę nuo vaivadijos centro Balstogės. Virš 90 % kaimo gyventojų yra lietuviai.[2] Į kaimo teritoriją įjungtas Šilainės kaimelis. Punios, Seivų ir Meldinio ežerai su kaimo turizmo sodybomis. Geležinkelio linija Kaunas – Suvalkai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo XIII-XIV a. iki 1795 m. kaimas priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei. Ožkiniuose rasti paleolito laikų žmonių gyvenimo pėdsakai. Kaimas žinomas nuo 1569 m. kaip Dubrauninkai, o Ožkiniais pradėtas vadintis XVIII a. antroje pusėje. 1642 m. turėjo 20 valakų. Spaudos draudimo metais vaikus mokė daraktorius. Po Pirmojo pasaulinio karo iš ūkininkų Oržakausko ir Šimanskio 300 margų dvarelį pasitraukusi iš Lietuvos nusipirko Mackievičių šeima. Jų sūnus pulkininkas Mečislovas Mackievičius kaip Lenkijos atstovas pasirašė Suvalkų sutartį, nustatančią demarkacinę liniją tarp abiejų valstybių. Pagal 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos ir Sovietų Rusijos taikos sutartį kaimas buvo priskirtas Lietuvos Respublikai. Pagal 1921 m. lenkų valdžios atliktą gyventojų surašymą kaime gyveno 205 žmonės, iš kurių 5 lenkai ir 200 lietuvių.[3]

Tarpukaryje veikė lietuviškų organizacijų skyriai, choras. Per Antrąjį pasaulinį karą 35 % gyventojai buvo išvaryti į Lietuvą. 1944 m. užregistruoti 161 lietuvis ir 67 lenkai. Pokaryje įkurtas valstybinis ūkis. 1962 m. gegužės 12 d. įsikūrė Lenkijos visuomeninės kultūros draugijos padalinys, veikė Punsko bibliotekos filialas su lietuviškom ir lenkiškom knygomis. [4] 19751998 m. priklausė Suvalkų vaivadijai.

Prie Seivų ežero įsikūrė Pramogų ir poilsio centras Šilainė, kur švenčiamos valsčiaus Joninės; Oninės; Duonos, medaus ir pieno šventės. Ožkiniuose pastatyta jotvingių-prūsų gyvenvietė [5], kuroje vyksta Gyvosios archeologijos dienos, švenčiamos Jorės šventės ir Mindauginės.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikėtina, kad kaimo pavadinimas kilęs nuo lietuvių kalbos žodžio Ožka. Seniau kaimas vadinosi „Oškiniai“, tada jo pavadinimas buvo siejamas su beržų ošimu.

Žymūs žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarybų Lietuvos enciklopedija, 3t, Vyriausioji Enciklopedijų Redakcija, Vilnius, 1987 254 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]