Moldavų kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Moldavų kalba
Limba moldovenească
Kalbama: Moldavija
Kalbančiųjų skaičius: 3,5 milijono
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių: Nepatenka į šimtuką
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

Indoeuropiečių
 romanų
  Rytų romanų
   moldavų

Rašto sistemos:
Oficialus statusas
Oficiali kalba: Moldavijos vėliava Moldavija
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1: mo
ISO 639-2: mol -> ron/rum
ISO 639-3: ron

Moldavų kalba („Limba moldovenească“) – valstybinė Moldavijos kalba. Kalbą vartoja apie 3,5 mln. Moldavijos gyventojų, 3 milijonams tai gimtoji kalba. Šios kalbos egzistavimas yra ginčijamas – daugumos Rumunijos gyventojų bei kalbininkų nuomone, ji niekuo nesiskiria nuo rumunų kalbos, o atskira kalba buvo paskelbta tik dėl politinių priežasčių.

Atskira kalba paskelbta 1924 m., kai buvo sukurta Moldavijos ATSR, kuri buvo Ukrainos TSR sudėtine dalimi. tuo pat metu buvo šiai kalbai sukurta abėcėlė kirilicos pagrindu, nors rumunų kalba naudoja lotynišką abėcėlę. 1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus dabartinės Moldavijos teritoriją taip pat laikyta, kad jos gyventojai kalba moldavų kalba.

1989 metais moldavų kalba paskelbta valstybine Moldavijos TSR kalba, taip pat sugrąžinta ir rumuniška lotyniškos abėcėlės versija. Po nepriklausomybės atgavimo 1991 metais moldavų kalba kaip valstybinė įtvirtinta Moldavijos Respublikos konstitucijoje. 1996 m. Moldavijos prezidentas bandė pakeisti kalbos pavadinimą į rumunų kalbą, bet jo siūlymą atmetė Moldavijos parlamentas. Nepaisant to, oficialūs Moldavijos asmenys ministrų lygmenyje ne kartą skelbė, kad „moldavų ir rumunų kalba yra ta pati“. „mes rumunai ir taškas“.[1], [2] Pagal oficialius 2004 m. gyventojų surašymo Moldavijoje duomenis 78,4 % moldavų teigė, kad jų gimtoji kalba yra moldavų.[3], [4]

2003 m. buvo išleistas rumunų-moldavų kalbų žodynas (autorius Vasilė Stati), kaip argumentas, kad kaimyninės šalys kalba skirtingomis kalbomis, tačiau Rumunijos Akademijos kalbininkai paskelbė, kad visi moldaviški žodžiai yra ir rumuniški.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Wikipedia
Vikipedija Moldavų kalba

Vikiteka