Ladyfest

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ladyfest koncertas Vilniuje

Leidifestas (angl. Ladyfest) yra metiniai ne pelno siekiantys globalūs muzikos ir meno festivaliai, skirti propaguoti moterų idėjas ir judėjimą. Leidifestas kilo iš „Pasidaryk pats“ (DIY – Do It Yourself) etinio judėjimo idėjų, postūmį ir įkvėpimą šiam renginiui suteikė feministinis – muzikinis Riot grrrl judėjimas, atsiradęs 1990 m. Olimpijoje, Vašingtono valstijoje (JAV).

Pirmasis Leidifestas įvyko 2000 m. rugpjūtį Olimpijos mieste, tuo metu jame dalyvavo apie 2000 žmonių. Pagrindiniai festivalio organizatoriai buvo amerikietės: dainininkė Sara Dauer, indie rock grupės „Sleater-Kinney“ narės, muzikantė Šarlyn Mari Maršal, dar žinoma kaip Ket Pauer (Cat Power), ir dainininkė Nyko Keis, taip pat Teresa Karmodi.

Kitais metais panašūs renginiai nuvilnijo per visą pasaulį – Leidifestą rengti pradėjo urbanizacijos centrai tokie kaip Amsterdamas, Atlanta (JAV valstija), Belgija, Berlynas, Birmingamas (D. Britanija), Braitonas (D. Britanija), Bristolis (D. Britanija), Bruklinas (Niujorko rajonas), Kolumbija (JAV valstija), Čikaga, Dublinas, Glazgas (D. Britanija), Londonas, Los Andželas, Melburnas (Australija), Orlandas (JAV miestas), Otava (Kanada), Filadelfija (JAV valstija), San Franciskas, San Diegas (JAV miestas), Torontas (Kanada), Vašingtonas (JAV sostinė). Nuo 2000-ųjų per pirmus ketverius metus visame pasaulyje įvyko 64 tokie festivaliai.

Kiekviename regione festivalis organizuojamas nepriklausomai nuo kitų, dažniausiai jo iniciatyvinė grupė yra moterys savanorės. Visi Leidifesto festivaliai pasižymi tuo pačiu pavadinimu ir filosofija. Šie bendri rėmai savanorių yra užpildomi kiekvienai kultūrai, visuomenei unikaliu turiniu – menais, muzika, filmais, seminarais (workshops), kitomis veiklomis.

Renginiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Merginų futbolas Vilniuje

Leidifesto renginiuose dalyvauja įvairios muzikinės, politinės grupės, vyksta paskaitos, seminarai ir diskusijos aktualia lyčių tematika. Per festivalį paprastai išbandoma ne tik tradiciškai moteriškam lyties vaidmeniui „netinkanti“ veikla (gitaros, riedlenčių, mechanikos kursai, atviro mikrofono sesijos), bet skatinama įsitraukti ir į tokius užsiėmimus kaip mezgimas, rankdarbiai, šokiai. Šiais renginiais yra siekiama skatinti merginų ir moterų saviraišką bei tobulinti jų sugebėjimus. Kai kurie seminarai yra skirti tik moterims, tačiau didelė dalis koncertų, filmų peržiūrų, meno parodų yra atviri visiems.

Akcentuojami antiseksistiniai ir antihomofobiniai Leidifesto tikslai ir idealai,

Ladyfest workshop’as Vilniuje

kurie yra realizuojami įvairiais būdais – nuo agresyvios hardcore muzikos iki švelnių ir subtilių pokalbių per seminarus.

Nepaisant skirtingo turinio ir keliamų problemų, visi Leidifesto festivaliai siekia to paties pirmojo Leidifesto Olimpija iškelto tikslo – ne tik pabrėžti ir džiaugtis jau esančiu moterų indėliu į kultūrą, mokslą, bet ir šviesti, įgalinti ir įkvėpti publiką „eiti namo ir kurti savo pačios/paties gyvenimą savo erdvėje“.

Lietuvoje pirmasis Leidifestas „Sabotažo“ pavadinimu surengtas 2007 m. gegužės 10-12 dienomis Vilniuje. Jį rengė į „Naujos kartos moterų iniciatyvos“ (NKMI) judėjimą susibūrusios moterys.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]