San Diegas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
San Diegas
angl. San Diego
            
San Diegas naktį
Laiko juosta: (UTC-8)
------ vasaros: (UTC-7)
Valstybė Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Valstija Kalifornija Kalifornija
Apygarda San Diego apygarda
Įkūrimo data 1769 m.
Meras Jerry Sanders
Gyventojų (2014) 1 381 069
Plotas 963,6 km²
Tankumas (2014) 1 433 žm./km²
Tinklalapis sandiego.gov
Vikiteka San Diegas

San Diegas (angl. San Diego) – miestas JAV pietvakariuose, pietų Kalifornijoje, prie Ramiojo vandenyno pakrantės, turintis apie 1,3 mln. gyventojų. Mieste įsikūręs biologinių tyrimų institutas (pastatytas 19591966 m.).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis europietis aplankęs šį kraštą buvo ispanų tyrinėtojas Chuanas Rodrigesas Karbrilijas atplaukęs „San Salvadoro“ laivu iš Navidado miesto, Ispanijos. 1542 m. užėmė vietovę ir pavadino ją San Migeliu. 1602 m. lapkritį ispanų tyrinėtojas ir diplomatas Sebastianas Viskainas buvo išsiųstas į Kalifornijos pakrantę, kurioje išlipęs pradėjo tyrinėti uostą ir vėliau jį pavadino kataliko šv. Didako, kuris geriau žinomo kaip San Diegas iš Alkalos, garbei. 1602 m. lapkričio 12 d. Aukštutinėje Kalifornijoje pirmą kartą pradėta katalikų veikla, kurios iniciatorius buvo Frijaras Antonijus de la Asensionas, Viskaino ekspedicijos narys, siekęs atšvęsti San Diego miesto šventę.

Po 1846–1848 m. Amerikos – Meksikos karo didelė dalis Meksikos teritorijos, įskaitant Kalifornijos valstiją, o kartu ir San Diegą, atiteko JAV.

1915 m. mieste vyko Pasaulinė paroda.

Šią straipsnio dalį reikėtų išplėsti.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

San Diegas yra svarbus JAV karinio jūrų laivyno uostas, taip pat dėl šilto klimato yra patraukli vieta turizmo sektoriui. Miesto ekonomika sparčiai auga investicijų į aukštąsias technologijas, mokslinę tiriamąją ir vystomąją veiklą. Svarbiausios naujosios ekonomikos šakos: biotechnologijos, komunikacijos ir programinės įrangos vystymas. Išvystyta aviacijos, kosmoso, radioelektronikos, laivybos pramonė, taip pat chemijos ir maisto pramonė.

Milken Institute duomenimis, 2004 m. San Diegas buvo reitinguotas svarbiausiu biotechnologijų centru.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • San Diego „Chargers“ (amerikietiškasis futbolas)
  • San Diego „Padres“ (beisbolas)
  • San Diego „Gulls“ (ledo ritulys)
  • San Diego regbio komanda (regbis)