Kočaris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Armėniško kočario muzikos fragmentas

Kočaris (arm. Քոչարի, azer. Köçəri, gr. Κότσαρι, kurd. Koçerî, turk. Koçari) – armėnų ir azerbaidžaniečių grupinis liaudies šokis, kurį šiandien taip pat atlieka armėnai, asirai, azerbaidžaniečiai, kurdai, Ponto graikai ir turkai. Yra daug šokio atmainų, šokamas sustojus ratu ar grandine.

Armėnų šokis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kočaris: tradicinis grupinis šokis
Nematerialusis pasaulio paveldas

Armėnų jaunimas šoka kočarį
Vieta Armėnija
Regionas** ENA
Įrašas 2017
Nuorodos
Nuoroda
Vikiteka: KočarisVikiteka
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Kočaris plačiai atliekamas visoje Armėnijoje per šventes, šeimos ceremonijas ir kituose renginiuose. Gali šokti visi dalyviai, nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties. Nuo 2004 m. šokis įtrauktas į Armėnijos bendrojo lavinimo mokyklų programas.

Kiekvienas Armėnijos kalnyno regionas turėjo savo kočarį, pasižymintį unikaliu šokimu ir savita muzika. Šokis šokamas 2/4 ritmu. Šokėjai sudaro uždarą ratą, uždėdami rankas ant vienas kito pečių ar susikibę. Modernesnės kočario formos pridėjo „tremolo žingsnį“, kuris apima viso kūno judėjimą. Šokėjų atliekami judesiai ir figūros keičiami, vadovui davus ženklą skarelės mostelėjimu ar šūksniu. Šokį sudaro staigūs išėjimai į priekį ir atgal, žingsniai su pasišokimais, pereinantys į dinamiškus šuoliukus su posūkiais.

2017 m. šokis buvo įtrauktas į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.[1]

Azerbaidžaniečių šokis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai yra vienas iš plačiai paplitusių šokių, žinomų kaip Yalli (arba halajis) Azerbaidžane, ypač Nachičevanės autonominėje respublikoje ir aplinkinėse teritorijose. Kočarį sudaro lėta ir greita dalys, šokis yra trijų variantų. Vyrams ar moterims, sustojusiems eilėje vienas po kito, vadovauja šokėjas, rankoje laikantis lazdą.

Kočaris kartu su tenzere, kaip Yalli šokio versijos, 2018 m. lapkričio mėn. buvo įtraukti į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo, kurį reikia skubiai apsaugoti, sąrašą.[2]

Kurdų šokis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai kurdų šokių Dilan, Delîlo ar Şêxanî atmaina, dažniausiai atliekama tarp kurdų klajoklių. Kočaris (koçer) tiesiog reiškia „klajoklis“ kurdų kalba, taigi kurdai šį terminą vartoja jų šokamam šokiui vadinti. Tačiau tarp kurdų klajoklių tai ne vienintelis panašus šokis.

Ponto graikų šokis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ponto graikai ir armėnai turi daug energingų karo šokių, tokių kaip kočaris. Kitaip nei dauguma Ponto šokių, kočario ritmas yra lygus (2/4), anksčiau buvo šokamas uždaru ratu. Šokis šiandien yra labai populiarus, tačiau dažnai šokamas kitaip nei seniau. Naudojami nuolatiniai, dvigubo šoktekėjimo elementai, vadinamieji tremolo. Šokis atliekamas ranką padėjus ant gretimo peties ir judama į dešinę. Tai šokis, kuris bando išgąsdinti žiūrovus. Pradžioje jį šoka ir vyrai, ir moterys. Tada vyrai eina į priekį ir atlieka savo judesius.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]