Nacionalistų Ispanija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Francisko Franko diktatūra)
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
España
Reino de España
Ispanija
Ispanijos karalystė
Nebegyvuoja
Flag of Spain (1931 - 1939).svg
1936 – 1975 Flag of Spain.svg
Flag herbas
Vėliava Herbas
Devizas
isp. Una, Grande y Libre
Himnas
(isp. Marcha Granadera)
Location of Ispanija
Sostinė Burgosas (1936-1939)
Madridas (1939-1975)
Valdymo forma autoritarinė falangistinė diktatūra
Vadovas
 19391945 Francisco Franco (Kaudiljas)
Karalius
 19471969 Francisco Franco (Regentas)
 19691975 Chuanas Karlosas I (Karalius)
Era Naujausieji laikai
 - Ispanijos pilietinis karas 1936 m. - 1939 m.
 - F. Franco mirtis 1975 m. lapkričio 20 d.
Valiuta Peseta

Nacionalistų Ispanija (kitaip Franko Ispanija) – 19361975 m. gyvavusi valstybė Pirėnų pusiasalyje ir turėjusi kolonijų Afrikos pakrantėse. Šalis buvo valdoma autoritarinio režimo, vadovaujant kaudiljui Francisco Franco nuo pasibaigusio Ispanijos pilietinio karo ir įvedus falangizmą valstybėje ir iki pat diktatoriaus Franko mirties.

Valstybė susikūrė 1936 m. prasidėjus pilietiniam Ispanijos karui, kuris truko 2 metus. Gyvavo iki pat 1975 m. išlaikiusi savo neutralumą tarptautiniuose konfliktuose, tokiuose kaip Antrasis pasaulinis karas ir kt.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ispanija-orn.png
Ispanijos istorija
Iberai, Keltiberai
Romos imperija (Hispania)
Svebai (karalystė), Vandalai, Alanai
Vestgotai (karalystė)
Al-Andalusija
Kordoba > Taifai > Almoravidai > Almochadai > Granada
Rekonkista
Asturija, Navara, Leonas, Aragonas, Ispanijos marka, Katalonija, Kastilija
Ispanijos karalystė:
Habsburgai > Burbonai
Ispanijos nepriklausomybės karas
Pirmoji Respublika
Monarchijos restauracija
Antroji Respublika
Pilietinis karas > Franko diktatūra
Demokratinė Ispanija

Pilietinio karo laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Ispanijos pilietinis karas.

Karo laikotarpiu nacionalistai kovojo ne tik prieš respublikonus, kurie valdė tuometinę Ispaniją. Respublikonų pusę palaikė Sovietų Sąjunga, bei Meksika, o nacionalistams padėjo Italija, kurią tuo metu valdė dučė Benito Mussolini bei nacistinė Vokietija.

Pilietinio karo pradžioje nacionalistams nesisekė, 1936 m. jiems nepavyko sukilimai sostinėje Madride ir Barselonoje.

Liepos 26 d. nacionalistams pavyko įsikurti viename iš didesnių Ispanijos miestų Burgose, tas miestas tapo laikinoji ir pirmoji nacionalistinės Ispanijos sostinė, kurioje buvo įsikūrusi falangistų vyriausybė.

Spalio 1 d. generolas Francisco Franco tapo Nacionalistų aukščiausiuoju vadu ir pats vadovavo nacionalistams karo metu.

1939 m. pradžioje nacionalistams aneksavus didžiąją dalį respublikonų Ispanijos, Franko kariai per kelias savaites užėmė likusią Ispaniją. Pasibaigus pilietiniams karui, įsiviešpatavo Francisco Franco režimas, ir jo fašistinė partija - falanga.

Antrojo pasaulinio karo laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Antrasis pasaulinis karas.

1939 m. rugsėjo 1 d. prasidėjus karui, kai vokiečiai užpuolė Lenkiją ir įsitraukus aplinkinėms Europos valstybėms, Ispanijos valdžios galva Francisco Franco paskelbė valstybės neutralumą kare ir nesivelė į konfliktus tarp ašies ir sąjungininkų pusių. Franco neutralumą paskelbė dėl ekonominių sunkumų kuriuos sukėlė neseniai pasibaigęs Ispanijos pilietinis karas.

Heinrichas Himleris (kairėje) ir iš dešinės Francisco Franco, nacių vizitas Madride.

1940 m. spalio 23 d. Adolfas Hitleris ir Francisco Franco pasirašė protokolą kuriame garantuojama laimėjus naciams karą Prancūzijoje ispanai gautų prancūzų kolonijų Afrikoje, o vėliau, kai Hitleriui užpuolus Sovietų Imperiją, Franco žadėjo nusiųsti savo ~50 000 kariuomenę į rytų frontą Rusijoje. 1945 m. pasibaigus karui ir tiesiogiai neįsitraukus ispanams į Europoje vykstančius konfliktus, bei išvengus sąjungininkų aneksavimo, Ispanija tapo vienintelė Europos-Afrikos valstybė, kurią kontroliavo fašistinis režimas.

Šaltojo karo laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Šaltasis karas.

1945 m. Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) paskelbė Ispanijai diplomatinę izoliaciją, ekonomines sankcijas, dėl ypač suvaržomų žmogaus teisių valstybėje. 1947 m. Ispanija atkūrė monarchiją. Valstybės regentas (karalystės valdytojas, faktiškai karalius) buvo generolas Francisco Franco, o Ispanijos princu buvo Burbonų dinastijos atstovas Chuanas Karlosas I. Atkūrus monarchiją, valstybei vadovavo Franco, jo įsakymu šaltojo karo metais, Ispanijoje buvo varžomas moterų teisės, tautinių mažumų kalbos tokiose teritorijose kaip Baskijoje ar Katalonijoje buvo draudžiamos.

Mauzoliejus Valle de los Caídos bazilikoje, kuriame balzamuotas Francisco Franco.

1969 m. diktatorius Francisco Franco atsisakė karaliaus sosto ir įpėdiniu tapo Chuanas Karlosas I, bet autoritarinis režimas generolui Franco leido toliau valdyti Ispaniją, atimant iš karaliaus visas valdžios privilegijas. 1975 m. mirė valstybės vadovas Francisco Franco, o po jo mirties, Ispanija tapo demokratiška, pradėti laisvi rinkimai, uždraustos fašistinės partijos.

Politinė sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Falangizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Falangizmas.
1934 m. nutapytas falangistų lyderio José Antonio Primo de Riveros portretas.

1933 m. buvo įkurta partija falanga, kuri orentavosi į fašizmą, bei nacionalizmą. Šią partija įkūrė jaunas politikas José Antonio Primo de Rivera, kuriam tuo metu buvo vos 30 metų. Falangistinė santvarka pasireiškė autoritarine, hierarchine, bei socialine tvarka visuominėje. Falangistai buvo antikomunistai, antidemokratai ir antiliberalai. Šioji ideologija gyvavo tik Ispanijoje.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1950 m. gegužės 9 d. įkurta garsi Ispanijos automobilių gamykla SEAT.

Po antrojo pasaulinio karo, pasaulyje pradėjo kurtis daug tarptautinių organizacijų, todėl po 1945 m. Ispanija įstojo į šias organizacijas: 1959 m. į tarptautinį valiutos fondą, bei į pasaulio banką; 1961 m. į tarptautinę ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją. Šios organizacijos Ispanijai stipriai padėjo ekonomiškai. Valstybėje prasidėjo senų pramonės rajonų pertvarkymai tokiuose miestuose kaip Barselona ar Bilbao ir kituose, bei prasidėjo naujų pramonės rajonų statybos, nauji rajonai daugiausia buvo išplitę aplink sostinę.

1953 m. SEAT 1400 automobilis.

Nuo 1959 m. iki 1974 m. valstybėje buvo ekonominis sprogimas, jo dėka Ispanijos ekonominė kreivė augo į viršūnes greičiau negu tuo metu Japonijoje. Ekonominį sprogimą skatino ir užsieniečių investavimas į Ispaniją. Šis ekonominis sprogimas buvo pavadintas ,,Ispanijos stebuklu", o simboliškai buvo pastatytas per 3 metus vienas aukščiausių sostinės pastatų tai buvo Madrido bokštas. 7-ajame dešimtmetyje ekonominis sprogimas nutrūko kai prasidėjo tarptautinė stagfliacijos ir naftos krizė.

Imperija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Ispanijos imperija.

Gvinėja[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Ispanijos Gvinėja.

Antra pagal dydi Ispanijos kolonija ir toliausiai esanti nuo Madrido. Ši kolonija buvo atrasta ir įkurta prieš pilietinį karą. Ją atrado 1778 m., o visiškai įsisavinta 1926 m. Gvinėjos koloniją sudarė 170 000 vietinių gyventojų. 1968 m. rugpjūčio 11 d. kolonija paskelbė nepriklausomybę, pasiskelbdama Pusiaujo Gvinėjos Respublika.

Marokas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Ispanijos Marokas.

Oficialus kolonijos pavadinimas: Ispanų protektoratas Maroke. Įkurtas neokolonizmo eroje, teritorija gauta 1912 m. pasirašius sutartį su Prancūzija.

Marokas paskelbė 1956 m. nepriklausomybę nuo Prancūzijos, kurie buvo kolonizavę pietinę Maroko teritoriją. Tai pačiais metais balandžio 7 d. Ispanija atidavė Marokui likusią jų teritoriją.

Sachara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Ispanijos Sachara.

Didžiausia tuometinė Ispanų kolonija vakarų Afrikoje, dabartinėje Vakarų Sacharos valstybės teritorijoje. Tai buvo paskutinioji ispanų kolonija, kurios neteko 1975 m., kai prieš 1970 m. prasidėjo sukilimas prieš Ispaniją. Buvo reikalaujama išlaisvinti Vakarų Sacharos teritoriją. Ispanija ir Marokas kariavo prieš Vakarų Sacharos nereguliariąją armiją. Po F. Franco mirties Ispanijai sugrįžus į demokratijos kelią, naujoji Ispanijos valdžia įsakė nutraukti karinį konfliktą su Vakarų Sachara ir laikytis neutralumo šiame konflikte. Bėgant metams Marokas okupavo Vakarų Sacharą, bet kariniai sukilimai Vakarų Sacharos regione iki šiol vyksta.

Vikiteka