Pereiti prie turinio

Antikomunizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
1947 metų agitacija, perspėjanti apie gresiantį komunistinės revoliucijos pavojų. Angliški užrašai: Ar tai rytojus (viršuje), Amerikoje komunizmas! (apačioje).

Antikomunizmasideologija ir politinis judėjimas, nukreiptas prieš komunizmo teoriją, praktinį komunizmą, komunistų judėjimus ir organizacijas.[1] Istoriškai „komunizmu“ vadinti įvairių socialinių santvarkų tipai, tačiau nuo XIX a. vidurio pagrindine komunizmo mokykla tapo marksizmas. Marksistinis komunizmas patraukė žymiai daugiau šalininkų nei kitos komunizmo formos, tuo pačiu susilaukė ir žymiai daugiau priešininkų. Dėl to antikomunizmu paprastai vadinama veikla nukreipta prieš marksistinį komunizmą. Antikomunizmas paprastai apima ir kitas ideologijas, kurios yra nukreiptos prieš privačią nuosavybę ir propaguoja kairįjį radikalizmą (pvz., anarchizmas, socializmas, sindikalizmas).

Didžiausią įtaką marksistinė komunizmo forma įgavo XX a. Organizuotas antikomunizmas atsirado kaip reakcija į didėjantį komunistinio judėjimo populiarumą ir per XX a. turėjo įvairias formas.