Dolpo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Dolpai)
Aukštųjų Himalajų slėnis:
Dolpo དོལ་པོ
Dho village Dolpa.JPG
Šalis Nepalas (Dolpa)
Tautos dolpai (9000)
AHimalaju regionas.png
Slėnis - Nr. 33 žemėlapyje

Dolpo – regionas Aukštuosiuose Himalajuose. Yra Nepale (Dolpo rajone), į šiaurę nuo Daulagyrio himalio (Aukštųjų Himalajų kalnagūbrio). Iš rytų jį supa Čureno himalis.

Slėnis geografiškai priklauso jau nebe Aukštųjų Himalajų, o Transhimalajų (t. y. Tibeto plynaukštės) teritorijai. Tai – vienas iš dviejų tokių slėnių Nepale. Dėl turtingos gamtinės įvairovės regione įkurtas Šei-Poksundo Nacionalinis parkas. Jame yra garsus Poksundo ežeras.

Karalystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Regiono gyventojai dolpai (arba dholvai) yra giminigi tibetiečiams tiek lingvistiškai, tiek kultūriškai. Jie išpažįsta boną ir tibetiečių budizmą. Vienas žymiausių regiono vienuolynų yra Šei.

Dolpo slėnis buvo senovinės karalystės vieta. Karalystė minima jau VIII a. kaip nepriklausomas politinis vienetas. Vėliau ją valdė gretimos Tibeto kunigaikštystės – pirmiausia Seribas, vėliau (X a.) – Gugė. XI a. teritorijoje ėmė stiprėti Nepalo (Baisi radžja regiono) įtaka, ir Dolpo buvo užgrobtas Džumlos karalystės pietvakariuose.

1253 m. Dolpo ir Seribą užgrobė Gungthango garalystė Tibete, kuri jas padarė administraciniais vienetais.

Tik XV a. Dolpo vėl tapo nepriklausoma karalyste, valdoma ranagų dinastijos. Tai laikoma didžiausiu regiono klestėjimo laikotarpiu. Nuo XVI a. regionas atiteko Mustangui, kurio sudėtyje išliko iki pat XVIII a., kuomet šis savo ruožtu buvo užimtas Nepalo karalystės.


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]