Zanskaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Aukštųjų Himalajų slėnis:
Zanskaras
Šalis Indija (Džamu ir Kašmyras)
Tautos zanskariai
Kalba ladakių kalba (zanskarų tarmė)
Valstybės Gugės karalystė
Miestai Padumas
Slėnis - Nr. 11 žemėlapyje

Zanskaras (tibet. ཟངས་དཀར་  = zang skar) – kraštas Indijos valstijoje Džamu ir Kašmyre, sudaro Kargilo rajono parajonį (tehsilą). Administracinis centras – Padumas. Zanskarą nuo Ladako skiria Zanskaro kalnagūbris, jo vidutinis aukštis yra ~6000 m.

Zanskaras užima ~7000 km² teritoriją, kurios aukštis 3500–7000 m. Slėnis išsidriekęs aplink Zanskaro upę, tekančią į Indą. Ši upė prasideda prie Pensi La perėjos, jungiančios Ladaką ir Zanskarą. Kitos svarbios upės yra Kargyagas (prasideda prie Šingo La), Doda, Carapas. Zanskaras žemupyje sudaro Zanskaro tarpeklį. Dėl tokios topografijos Zanskaras yra sunkiai pasiekiamas. Lengviausias kelias eina iš Kargilio, per Suru slėnį ir Pensi La perėją. 1979 m. į čia nutiestas kelias.

2006 m. Zanskare gyveno 13 849 žmonės. Dauguma gyventojų yra maišytos tibetiečių-indoeuropiečių kilmės (čangpai, dardai, monai) ir kalba ladakių kalbos (tibetiečių kalbų grupė) Zanskaro tarme. Beveik visi gyventojai išpažįsta Tibeto budizmą, nors yra ~300 musulmonų Padume. Verčiamasi jakų auginimu, žemės ūkiu, amatais.

Zanskare yra keletas budistų vienuolynų: Sani, Dzongkhulo, Bardano (drukpa mokykla), Rangdumo, Tondi, Fuktalo (gelug mokykla).

Zanskaras gyvenamas nuo bronzos amžiaus. Nuo II a. pr. m. e. pradėjo plisti budizmas, o paminklai datuojami nuo Kušano laikotarpio. VI a. kraštas užkariautas tibetiečių, čia paplito Bono religija. Iki XV a. Zanskaras buvo nepriklausomas (sudarė Gugės karalystę), vėliau tapo pavaldus Ladakui.

Zanskare mokėsi tibetologijos pradininkas Sándor Kőrösi Csoma.