Dniepro vidurupio kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dniepro vidurupio kultūra
(Virvelinės keramikos kultūros dalis)
XXII a. pr. m. e. – XVI a. pr. m. e.
Dab. valstybės vidurio Ukraina
Amžius Bronzos amžius
Lingvistinė grupė indoeuropiečiai

Dniepro vidurupio kultūra arba Vidurio Padnieprės kultūra – ankstyvojo bronzos amžiaus archeologinė kultūra, XXII a. – XVI a. iki m. e. paplitusi abipus Dniepro vidurupio ir pietinėje aukštupio dalyje.

Charakteristika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dniepro vidurupio kultūra – viena iš virvelinės keramikos kultūrų. Ją 1927 m. išskyrė V. Gorodcovas.

Gyvenvietės kurtos upių ir ežerų pakrantėse, jos aptinkamos siaura juosta palei terasos kraštą. Žmonės gyveno antžeminiuose stulpinės konstrukcijos dviejų patalpų pastatuose su židiniu viduryje. Vertėsi gyvulininkystės, iš dalies žemdirbystės verslais. Iš titnago gaminosi trikampius retušuotu paviršiumi antgalius ir durklus, peilius, gremžtukus, kirvius, iš akmens – laivinius kovos kirvius, buožes, kaplius, trintuvus, iš kaulo ir gintaro – įvairius papuošalus.

Lipdė įvairių rūšių ir paskirties indus: plokščiadugnes išpūstais šonais ir aukštu šiek tiek išlenktu kakleliu puodynes, dvigubo nupjauto kūgio ir ištempto ovalo formos žemu kakleliu amforas, plokščiadugnes ir apvaliadugnes aukštu kakleliu taures bei įvairius dubenėlius. Jų viršutinė dalis, kartais ir visas paviršius, puoštas virvutės, linijinio įspaudo, įrėžtų linijų, duobučių ornamentais, sudarančiais horizontalias eiles, eglutes, trikampius ir kt. kompozicijas. Šiek tiek naudojo metalo dirbinių: rasta ylų, peilių, kirvių, ietigalių, žiedų, diademų, apyrankių.

Mirusiuosius laidojo sudegintus ir nedegintus pilkapiuose bei kapinynuose, su įkapėmis, pastebima turtinė diferenciacija. Dniepro vidurupio kultūrą pakeitė Sosnicos kultūra. Dniepro vidurupio kultūra turėjo įtakos Fatjanovo kultūrai.[1] Marija Gimbutienė manė, kad Dniepro vidurupio kultūra yra tiesioginis indoeuropiečių įsiskverbimo į Šiaurės ir Centrinę Europą liudijimo šaltinis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Egidijus ŠatavičiusDniepro vidurupio kultūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 36 psl.