Baublys (ežeras)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 55°24′26″ š. pl. 23°36′56″ r. ilg. / 55.40722°š. pl. 23.61556°r. ilg. / 55.40722; 23.61556

Baublys
Baublio ežeras pavasarį
Baublio ežeras pavasarį
Vieta Kėdainių raj., Lietuva
Plotas 0,086 km²
Kranto linijos ilgis 1,6 km
Įteka Raguva, bevardis upelis
Išteka Raguva
Commons-logo.svg Vikiteka Baublys

Baublys, dar vadinamas Antežerių ežeru – ežeras vidurio Lietuvoje, didžiausias Kėdainių rajone, Krakių seniūnijoje. Yra apie 7 km į vakarus nuo Krakių, 1 km nuo Pašušvio. Ilgis rytų – vakarų kryptimi 0,71 km, plotis iki 0,18 km. Altitudė 89,8 m. Krantai žemi, užpelkėję, tankiai užžėlę meldų ir nendrių sąžalynais (ypač vakarinė dalis). Aplinkui plyti dirbami laukai. Priklauso Šušvės baseinui (iš vakarų į rytus prateka Raguvos upelis).

Pietiniu pakraščiu praeina kelias  3501  BetygalaIlgižiaiKrakėsBokštai . Šiauriniame krante išsidėstęs Antežerių kaimas, į rytus – Pašušvio gyvenvietė.

Ežerėvardis kildinamas nuo paukščio pavadinimo baublys[1].

Baublio ežeras ir Antežerių kaimas vasarą

Draustinis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baublio ežeras su aplinkinėmis pelkėmis ir pievomis įtrauktas į Baublio ornitologinį draustinį. Jo plotas 15 ha. Draustinyje saugomi reti vandens paukščiai, tokie kaip didysis baublys, švygžda ir kiti.

Padavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie Baublio ežero vardo kilmę pasakojamas toks padavimas: Labai seniai, kai dar gyveno mūsų senelių seneliai, toje vietoje, kur dabar yra ežeras, buvo didelis miškas. Po tą mišką ganė galvijus. Kartą viena mergaitė ganė jaučių bandą. Jai beganant užkilo didelis debesis, užkilo didelė audra. Visi jaučiai susispietė į vieną krūvą. O vienas jautis, kurio vardas Baublys, atsiskyrė nuo bandos ir riaumodamas pasileido bėgti per mišką. Mergaitė vytis, bet negalėdavo pavyti, užpykusi sukeikė: „Kad tave tas baisus debesis prarytų!“ Sulig šiais žodžiais ant tos vietos, kur buvo jautis, krito debesis, ir toje vietoje pasidarė didžiulė duobė, pilna vandens. Nuo to ir pavadinta Baublio ežeru. Ir žiemą, kai užšąla, tas ežeras mauroja kaip tas jautis.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]