Babenbergai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Austrijos istorija
Keltai (Norikas)
Romos imperija (Norikas, Retija)
Avarų marka, Karantanija
Frankų imperija
Šventoji Romos imperija
Ostarrîchi (Babenbergai)
Habsburgų monarchija:
Austrijos kunigaikštystė > Austrijos erchercogystė > Austrijos imperija > Austrija-Vengrija
Vokiečių Austrija
Pirmoji Respublika
Trečiasis Reichas (Anšliusas)
Antroji Respublika
Istoriniai regionai:
Štirija, Karintija, Zalcburgas, Austrija, Tirolis, Burgenlandas, Forarlbergas
Babenbergų šeimos medis

Babenbergai (vok. Babenberger) – Austrijos hercogų dinastija (9761246 m.). Nuo 994 m. – Austrijos markgrafai, nuo 1156 Austrijos hercogai, 10121038 m. Švabijos hercogai, 11391156 m. Bavarijos hercogai, 1192–1246 Štirijos hercogai.

Giminės kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Babenbergų vardas ir jų kildinimas iš frankų sukurtas istoriko Otto von Freising, kuris pats buvo šios giminės narys. Vyriškosios giminės kildinimą savo Chronica jis remia nobilissimus Francorum comes. Savo gyvenimo metu Babenbergai nebuvo taip vadinami.

„Senoji“ Babenbergų giminė arba Poponai yra kilę iš Bambergo Frankonijoje, dab. šiaurės Bavarija. Seniausias žinomas šios giminės atstovas buvo Poppo I, kuris IX amžiaus pradžioje buvo Grapfeldo kunigaikštis (teritorija tarp dabartinio Heseno ir Tiuringijos). Vienas iš jo sūnų, Henrikas, kartais vadintas Frankonijos markgrafu ir kunigaikščiu, žuvo kovodamas su normanais 886 m., kitas Poppo buvo Tiuringijos markgrafas 880892 m., kol jį pašalino vokiečių Karolingų imperatorius Arnulfas Karintietis. X a. pradžioje Babenbergai buvo išvaryti iš Frankonijos.

Austrijos ir Frankonijos Babenbergai tradiciškai sieti jau nuo viduramžių. Moksliniu požiūriu ši sąsaja yra abejotina.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

976 m. Dunojaus kunigaikštį Liutpoldą, Šventosios Romos imperijos imperatorius Otonas II paskyrė Rytų Markos kunigaikščiu. Jam išplėtus savo valdas atsirado pavadinimas Austrija (sen. vok. Ostarrîchi). Babenbergų valdymo metais Austrija tapo viena galingiausių Šventosios Romos imperijos kunigaikštysčių. 1156 m. imperatorius Frydrichas I Barbarosa babenbergams suteikė hercogo titulą, o Austrija tapo hercogyste. Bevaikiui Frydrichui II Karingajam žuvus kovose su vengrais baigėsi dinastijos vyriškoji linija.[1]

Babenbergai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš tai:
Burkhardas
Austrijos markgrafai ir hercogai

976-1246
Po to:
Hermanas I Badenas nuo 1248 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Babenbergai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. II (Arktis-Beketas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002. 407 psl.