Pereiti prie turinio

Kolona

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kolonos skirtingais pagrindais ir kapiteliais (Paduja)
1 - antablementas 2 - kolona 3 - karnizas 4 - frizas 5 - architravas arba epistylis 6 - kapitelis (sudarytas iš abako ir voliutų) 7 - stiebas 8 - bazė 9 - stilobatas 10 - stereobatas

Kolona architektūroje vadinamas konstrukcinis elementas, jungiantis statinio pagrindą ir virš jos esančias dalis. Kolona yra vertikaliai stovintis medinis, akmeninis arba metalinis stulpas, dažniausiai cilindro formos. Dažnai naudojamas paremti arkas.

Kai kuriais atvejais kolonos funkcija grynai estetinė, tai yra, ji nelaiko jokios statinio dalies, ant jos viršaus gali būti statoma, pvz., statula.

Kolonos dalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koloną sudaro kapitelis, liemuo ir bazė (kartais jos nebūna).

Graikiškos kolonos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dorėninė kolona[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Graikiška dorėninė kolona simbolizuoja vyrišką jėgą.[reikalingas šaltinis] Ji susideda iš kapitelio ir liemens su kaneliūromis.

Jonėninė kolona[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši kolona dar vadinama jonine ir ji simbolizuoja moteriškumą[reikalingas šaltinis] bei susideda iš kapitelio su voliutomis, liemens su kaneliūromis ir bazės.

Korintinė kolona[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kolona simbolizuoja moteriškumą[reikalingas šaltinis] ir susideda iš kapitelio su 4 voliutomis kampuose ir 2 eilėmis akanto augalo lapų, liemens su kaneliūromis ir bazės.