Žagarės sinagogos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Naujosios Žagarės vasarinė sinagoga 2019 m.

Žagarės sinagogos – buvę judėjų maldos namai, išlikę Žagarės mieste. Šiuo metu mieste yra išlikę trys buvusių sinagogų pastatai – viena Senojoje Žagarėje (Trumpoji g. 31) ir dvi Naujoje Žagarėje (P. Avižonio g. 5a ir 7a, buvusi Pirties gatvė).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senosios Žagarės žydų sinagogos ~1920 m. (nuotraukoje – kairėje pusėje tolesniame plane)

Pirmieji žydai Žagarėje (Senojoje ir Naujojoje) apsigyveno XVIII a. pradžioje. 1712 m. Senojoje Žagarėje žydams suteikta teisė statyti pirmuosius maldos namus, 1748 m. jau minima sinagoga Naujojoje Žagarėje, Akmenės gatvėje (dabartinė Vilniaus g.). 1885 m. Senojoje ir Naujoje Žagarėje minimos 9 sinagogos ir maldos namai, 1923 m. surašytos 2 sinagogos, 5 beit midrašai ir kloizas.

Naujojoje Žagarėje esantys sinagogų pastatai buvo pastatyti XIX a. 1-ojoje pusėje, prie pat senosios turgaus aikštės. Dvi mūrinės sinagogos sudarė kompleksą: didesnė ir gražesnė buvo vasarinė (P. Avižonio 7a), mažesnė, bet su įrengta šildymo sistema naudota šaltuoju metų laikotarpiu (P. Avižonio 5a).[1]

Sovietmečiu abi sinagogos perstatytos, pakeistas jų išplanavimas, visiškai sunaikintas interjeras. Labiausiai nukentėjo vasarinė sinagoga, rekonstrukcijos metu nugriautas antrasis jos aukštas, perdarytas fasadas. Pakeistos ir abiejų sinagogų funkcijos: žieminėje įrengta iki šiol veikia sporto salė ir amatininkų dirbtuvės, o vasarinėje įsikūrusi Žagarės priešgaisrinės saugos tarnyba.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Naujosios Žagarės sinagogų kompleksas. Jewish-heritage-lithuania.org (tikrinta 2022-09-08).
  2. Žydų kultūros paveldo kelio asociacija. Žagarės sinagogų kompleksas – iškilių rabinų ir žydų kultūros šviesuolių namai. 2019-12-15, Lrt.lt (tikrinta 2022-09-08).