Thomas Mann

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Tomas Manas
vok. Thomas Mann
Thomas Mann 1937.jpg
Tomas Manas (1937)
Gimė: 1875 m. birželio 6 d.
Liubeke
Mirė: 1955 m. rugpjūčio 12 d. (80 metų)
Ciuriche
Tėvas: Johanas Heinrichas Manas
Motina: Julija da Silva - Brūns
Veikla: vokiečių rašytojas ir kritikas, Nobelio literatūros premijos laureatas, viena žymiausių pirmosios XX-ojo amžiaus pusės literatūrinio gyvenimo asmenybių.
Commons-logo.svg Vikiteka: Thomas MannVikiteka
Parašas
Thomas Mann's Signature.jpg
Atminimo lenta Nidoje, Skruzdynės g. 17
Tomo Mano namas-muziejus Nidoje

Tomas Manas (Thomas Mann; 1875 m. birželio 6 d. Liubeke1955 m. rugpjūčio 12 d. Ciuriche) – vokiečių rašytojas ir kritikas, Nobelio literatūros premijos laureatas, vienas žymiausių pirmosios XX-ojo amžiaus pusės literatūrinio gyvenimo asmenybių.

Gimė pirklio ir senatoriaus Johano Heinricho Mano ir jo žmonos Julijos da Silva – Brūns šeimoje. Po tėvo mirties 1891 m. šeima persikelia į Miuncheną ir Tomas trumpai dirba draudimo nuo gaisro savanoriu. Tėvo palikimo palūkanos leido jam nuo 1895 m. atsidėti vien tik rašymui.

Pirmasis romanas „Budenbrokai“ po antrojo leidimo 1903 metais padaro Tomą Maną žymiu ir turtingu autoriumi. Paklusdamas tuometinėms savo luomo tradicijoms jis, nepaisant homoseksualinio skandalo su dailininku Pauliu Erenbergu, 1905 m. vedė Katią Pringsheim (18831980), kilusią iš pasiturinčios žydų šeimos. Su ja Tomas Manas susilaukė šešių vaikų. Dėl 1914 m. išsakyto entuziastingo pritarimo karui daugeliui metų nutrūko jo ir brolio Heinricho santykiai. 1924 m. pasirodo romanas „Užburtas kalnas“ prie kurio darbavosi nuo 1913 m.

Tomas Manas 1929 m. gauna Nobelio literatūrinę premiją. Ketvirtojo dešimtmečio pradžioje, jis daugelyje savo kalbų įspėjo apie nacionalsocializmo pavojų. Nacistams užgrobus valdžią 1933 m., jis išvažiuoja skaityti paskaitų ir į Vokietiją nebegrįžta. Iš Šveicarijos 1938 m. emigruoja į JAV, gauna pilietybę ir dėsto Prinstono universitete. Nuo 1940 m. BBC stotis kartą per mėnesį transliuoja jo radijo laidas „Vokiečių klausytojai“. Tik 1949 m. jis vėl aplanko Vokietiją, tačiau dėl „kolektyvinės kaltės tezės“ yra aršiai puolamas. Paskutinius savo gyvenimo metus nuo 1952 m. Tomas Manas praleidžia Šveicarijoje. Palaidotas Kirchbergo kapinėse netoli Ciuricho.

Bibliografija[taisyti | redaguoti kodą]

 Crystal Clear app personal.png  Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Taip pat, jei norite, Tvarkos projekte galite parašyti, kad sutvarkėte šį straipsnį.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai. Neversta bibliografija iš anglų kalbos

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose