Drambliai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Elephantidae
Afrikinis dramblys (Loxodonta africana)
Afrikinis dramblys (Loxodonta africana)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Antklasis: Amniotai
(Wikispecies-logo.svg Amniota)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Straubliniai
(Wikispecies-logo.svg Proboscidea)
Šeima: Drambliai
(Wikispecies-logo.svg Elephantidae)

Drambliai (lot. Elephantidae) – žinduolių šeima, vienintelė išlikusi straublinių (Proboscidea) būryje.

Azijinio dramblio straublys

Tai stambiausi dabartiniai sausumos žinduoliai (aukštis iki 4 m, masė iki 7,5 t). Būdingiausias jų bruožas – ilgas straublys, susidaręs suaugus nosiai su raumeninga viršutine lūpa. Juo laužo šakas, pakelia smulkius daiktus, deda į burną maistą, siurbia ir šlakstosi vandeniu, užuodžia kvapus. Kojos stulpiškos, penkiapirštės, su mažomis kanopėlėmis, o paduose yra stangrus jungiamasis audinys, todėl vaikšto labai tyliai. Oda stora, beveik be plaukų. Dantų (turi 26 dantis) sistema labai pakitusi. Viršutiniame žande turi porą labai stambių durklų, kurie be šaknų, nuolat auga ir beveik neturi emalio. Tai labai pakitusi antroji pastoviųjų kandžių pora, kuri išauga vietoj anksti iškrintančių pieninių. Iltinių dantų drambliai visai neturi. Skruostiniai dantys gerai pritaikyti pertrinti šiurkštų augalinį maistą. Skruostiniai dantys niekad neišauga visi kartu: susidėvėjus priekiniam, jį išstumia prasikalantis ir kartu slenkantis į priekį sekantis dantis. Paskutinis krūminis dantis prasikala po 30 metų, o sudilęs jis iškrinta drambliui sulaukus maždaug 65 metų. Tai – apytikrė dramblių gyvenimo trukmė.

Gerai išsivysčiusios smegenys. Tik gimęs jauniklis sveria apie 100 kg. Patelė krūtinės srityje turi porą spenių. Seniausieji straubliniai žinomi jau iš Afrikos eoceno periodo.

Rūšys[taisyti | redaguoti kodą]

Ledynmečiu visame Šiaurės pusrutulyje iki pat tundros buvo paplitęs ilgais plaukais apaugęs mamutas (Mammuthus primogenius), gyvenęs ir Lietuvoje. Dabar aptinkamos 3 dramblių rūšys, paplitusios Pietryčių Azijoje ir Afrikoje:

  • Azijinis dramblys (Elephas maximus) siekia iki 4 m aukščio, masė iki 5 t. Iltis turi tik patinai. Lengvai prijaukinamas, tačiau nelaisvėje beveik nesiveisia.
  • Afrikinis dramblys (Loxodonta africana) – stambiausias dabartinis sausumos žinduolis. Jis užauga iki 4 m aukščio ir sveria iki 7,5 t. Turi didžiules ausis ir iltis, kurios patinams užauga iki 3,5 m.
  • Afrikinis miškinis dramblys (Loxodonta cyclotis).

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  • Mačionis A., Stuburinių zoologija. Vilnius: Mokslas. 1989. 201-211 psl. ISBN 5-420-00277-9


Commons-logo.svg Vikiteka: Drambliai – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka