Viktoras Deividas Breneris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Viktoras Deividas Breneris
angl. Victor David Brenner
Victor David Brenner.jpg
Gimė 1871 m. birželio 12 d.
Šiauliai, Lietuva
Mirė 1924 m. balandžio 5 d. (52 metai)
Niujorkas, Jungtinės Amerikos Valstijos
Sutuoktinis (-ė) Ana Reeb
Veikla skulptorius, raižytojas, medalistas
Commons-logo.svg Vikiteka Viktoras Deividas BrenerisVikiteka

Viktoras Dovydas Breneris (angl. Victor David Brenner; 1871 m. birželio 12 d. Šiauliai, Lietuva – 1924 m. balandžio 5 d. Niujorkas, JAV) yra Lietuvos skulptorius, raižytojas, medalistas, gyvenęs ir kūręs Jungtinėse Amerikos Valstijose. Per savo karjerą skulptorius sukūrė daugiau nei 125 medalius, herbus ir portretus.[1] Vienas iš žymiausių Brenerio darbų yra JAV 1 cento moneta.[2]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viktoras Dovydas Breneris gimė žydų šeimoje Šiauliuose. Jo tėvas buvo kvalifikuotas graveris ir antspaudų gamintojas. Iš savo tėvo jaunasis Viktoras ir išmoko sudėtingo bei kruopštaus darbo paslapčių. Būdamas šešiolikos metų, Viktoras jau turėjo savo dirbtuvę, o jo vardas buvo gerai žinomas aplinkui. Netrukus šeima persikėlė į augantį Kauno miestą, kur Viktoras taip pat greitai išsikovojo kvalifikuoto meistro reputaciją. Tai nepatiko konkurentams ir jie įskundė Viktorą carinei valdžiai kaip padirbinėtoją. Viktoras buvo suimtas ir nuteistas ištremti į Sibirą. Tremtis būtų nutraukusi menininko karjerą, tačiau jam pasisekė pabėgti.[3] 1890 m. būdamas devyniolikos Viktoras emigravo į Ameriką. Pirmiausiai jis įsikūrė Niujorke. Netrukus jis įstojo į Cooper Union koledžą. Studijavo vakarinėse klasėse menus. Breneris netrukus išmoko anglų ir prancūzų kalbas. Jam buvo patikėta sukurti Bethoveno profil, Niujorko muzikinės tarybos medaliui.

1898 m. Viktoras pradėjo studijuoti Paryžiuje kartu su garsiu Prancūzijos medalistu Oscar Roty, meno mokykloje, pavadinimu Académie Julian. Ten jis pristatė vieną iš pirmųjų savo darbų ekspozicijų. 1900 m. Pasaulinėje parodoje už jo darbus jam buvo įteiktas apdovanojimas. 1901 m. Bafalo mieste vykusioje Pan Amerikos parodoje ir 1904 m. parodoje Sent Liuise Brenerio, kaip skulptoriaus ir medalininko, talentas neliko nepastebėtas ir įvertintas.

1908 m. Breneris sugrįžo į JAV. Tais pačiais metais vedė Aną Reeb ir gavo labai svarbią užduotį – sukurti bareljefą Linkolnui atminti.

Breneris mirė 1924 m. Palaidotas Mount Judah kapinėse, Niujorke.

Linkolno centas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vadinamasis Linkolno centas, mažytės raidelės V.D.B. nuo 1918 m. yra matomos Linkolno biusto apačioje, peties viduryje.

Ko gero, pats žinomiausias Brenerio kūrinys yra JAV vieno cento nominalo moneta, skirta Linkolno gimimo 100-osioms metinėms. Tai seniausiai naudojamas dizainas JAV monetų kalyklos istorijoje.

Kai Breneris sukūrė plokštę Linkolnui atminti, tuometinis JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas apsilankė Brenerio studijoje ir pozavo medaliui, kuris buvo skirtas Panamos kanalui. Čia JAV prezidentas ir atkreipė dėmesį į bronzinę Linkolno bareljefą ant sienos, kuri labai jį sužavėjo. Pokalbiuose su Ruzveltu Breneris pasiūlė išleisti ne bareljefą, o būtent piniginę monetą Linkolnui atminti. Breneris norėjo išgraviruoti Linkolno portretą ant pusės JAV dolerio monetos, tačiau monetų kalyklos direktorius informavo, kad pagal galiojančius įstatymus tik dvi monetos – vieno cento ir penkių centų gali būti keičiamos.

Kai Breneris persiuntė JAV monetų kalyklos vadovui Linkolno cento modelį, ant projekto buvo pilna autoriaus pavardė. Autorių parašai ant monetų, ypač auksinių, tuomet buvo madingi kitose šalyse. Tačiau JAV monetų kalyklos vadovas nusprendė autoriaus pavardę pakeisti inicialais. Breneris inkorporavo savo inicialus „VDB“ monetos reverso apačioje tarp kviečių varpų. Iš pradžių Breneris iš viso nenorėjo įrašyti savo vardo ar inicialų, tačiau vėliau sprendimą pakeitė motyvuodamas tuo, kad autorius privalo prisiimti atsakomybę už savo darbą. Inicialų tradicija buvo smarkiai kritikuojama ir jos buvo atsisakyta – 1909 m. viduryje, pirmaisiais Brenerio monetos apyvartos metais. Tai buvo pirmosios JAV istorijoje monetos, kuriose iškaldintas prezidento atvaizdas. Tačiau, jau nuo jo 1918 m. inicialai yra matomi Linkolno biusto apačioje, peties viduryje.[4] Tokį Linkolno centą matome nuo 1959 m., išskyrus tai, kad pakeistas reversas, jame vaizduojamas Linkolno memorialas. [5]

Bronziniai Linkolno reljefai datuojami nuo 1907 m. ir turintys Brenerio parašą, vertinami aukcionuose nuo 3900 JAV dolerių.[6]

Darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vieni iš žymiausių Brenerio darbų:

 1. William Augustus Muhlenberg Medalio reversas
 2. Fritjofo Nanseno portretinė lentelė
 3. J. Sanford Saltus Portretinis medalionas
 4. C. Delacour Portretinis medalionas
 5. Abraomo Linkolno bareljefinė plokštė
 6. Prūsijos Princo Heinrich Portretinis medalionas (1902 m.)[4]
 7. John Paul Jones reljefinis portretas[4]
 8. Carl Schurz reljefinis portretas[4]
 9. Charles Eliot Norton biustas[4]
 10. Niujorko viešosios bibliotekos antspaudas[4]
 11. Spencer Trask portretas.[4]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Victor David Brenner
 2. Vilnius ir pasaulio valstybės
 3. „A.Linkolno centas ir Lietuva“. PENKI.LT. 2000-02-26. [neveikianti nuoroda]
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 Gardner C. Teall, "The Lincoln Cent and its Maker,” Harper’s Weekly, 1909, p. 24.
 5. DAVID MARGOLICK (February 11, 2007). „Penny Foolish“. New York Times. Nuoroda tikrinta 2008-08-08. 
 6. „Victor David Brenner“. Fine Art September 2008, May 2007. Rago Arts and Auction Center. 

Nuododos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]