Erikas Rudasis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Erikas Rudasis

Erikas Rudasis (Eirik Raude arba Eirik Thorvaldsson, kas reiškia Torvaldo sūnus, g. apie 950 m. Jarene, norv. Jæren arba Sūlėje, norv. Sola – m. apie 1003 m. Grenlandijoje) – vikingas, atradęs Grenlandiją, buvo pirmasis, kuris atrado salą, kurią ir pavadino Grenlandija (norv. Grønland).

Pravardę Rudasis (Raude), jis greičiausiai gavo dėl savo raudonų plaukų ir barzdos, o gal taip pat ir dėl savo nešvankaus humoro.

Sagoje apie Eriką Rudąjį aprašyta, kad Eriko tėvas Torvaldas (Thorvald), apie 960 m., buvo nuteistas kalėti už žmogaus iš karaliaus Haraldo I aplinkos nužudymą. Taigi, jie pasirinko pabėgimą į Islandiją. Po kelerių metų tėvas mirė.

982 m. sūnus, kaip ir tėvas, buvo nuteistas kalėti dėl nužudymo. Tad jis nusprendė išplaukti iš Islandijos ir surasti salą, apie kurią pasakojo Gunbjornas Ulvsonas (Gunnbjørn Ulvsson) ir kurią teigė matęs plaukdamas į vakarus nuo Islandijos.

Erikas buvo vedęs ir su pirma žmona turėjo du sūnus – Leifą Eriksoną (Leif Eiriksson) Tuštainą (Torstein Eiriksson). Su antra žmona turėjo dar du sūnus.

Eriko Rudojo sūnus Leifas Eriksonas 1000 m., kaip manoma, atrado Ameriką ir pavadino ją Vinlandu.