Tymai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tymai

Sergantis tymais vaikas
ICD-10B05
ICD-9055
LigųDB7890
Vakcinacijos mastai pasaulyje

Tymai (lot. morbilli) – sunki ūminė virusinė infekcinė liga, pasižyminti karščiavimu, odos bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas. Tymų sukėlėjas yra vieno antigeninio tipo RNR turintis virusas, priklausantis Paramyxovirus šeimos Morbillivirus genčiai. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Tymų infekcijos šaltinis – šia liga sergantis žmogus. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis.

Prevencija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo tymų galima apsisaugoti pasiskiepijus kombinuota epideminio parotito (kiaulytės) – tymų – raudonukės (MMR) vakcina. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina. Galimas šalutinis vakcinos poveikis: sukarščiuojama, antrą savaitę po paskiepijimo kartais šiek tiek išberia, panašiai kaip sergant tymais, bet šis bėrimas pranyksta negydomas per 1–3 dienas. Viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais dažniausiai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m. Nors pasiektos didelės tymų vakcinos skiepijimo apimtys, susirgimų šia sunkia infekcine liga Lietuvoje daugėja.[1] Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus kombinuota (MMR) vakcina.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]