Turfanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


Turfanas
吐鲁番, تۇرپان‎
Emino minaretas ir mečetė
Laiko juosta: (UTC+8)
Valstybė Kinijos vėliava Kinija
Provincija Sindziangas
Prefektūra Turfano prefektūra
Gyventojų (2003) 254 900
Altitudė 30 m
Vikiteka Turfanas

Turfanas (uig. تۇرپان‎ = Turpan, kin. 吐鲁番, pinyin: Tǔlǔfān) – miestas Kinijos Liaudies Respublikos vakaruose, Sindziange, oazėje Turfano įduboje. Prefektūros centras. Pro miestą eina UrumčioLandžou geležinkelis bei atšaka į Kašgarą. Verčiamasi oazine žemdirbyste (vynuogės, melionai, arbūzai, medvilnė, kviečiai), amatais, vystomas turizmas.

Paveldas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turfane yra miesto muziejus, Emino minaretas (aukščiausias šalyje, 44 m), o apylinkėse gausu svarbių archeologinių paminklų: Gaočango, Dziaohė miestų griuvėsiai, Astanos kapinynas, Bezekliko budistiniai urvai, Tarimo mumijų radimvietės. Iš gamtos paminklų paminėtini yra Turfano ugnikalnis, Ugniniai kalnai, Aidingkiolis (žemiausia Kinijos vieta).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas ir jo drėkinama oazė žinoma nuo seno, čia driekėsi šilko kelio maršrutas. Čia gyvavo Guši kultūra, siejama su senovės indoeuropiečių tauta tocharais (kinų šaltiniuose minimi kaip juedži). 107 m. pr. m. e. Tufaną užkariavo Hanų dinastija, jai subyrėjus – priklausė vietinėms valstybėlėms (praktikavusioms budizmą). V-VI a. į regioną ėmė kraustytis tiurkų gentys. Nuo VII a. dėl Turfano ir viso Tarimo baseino kovojo kinai, tibetiečiai ir tiurkai. 640 m. miestą užėmė Tangų dinastija, aktyviai prekiavusi su Sogdu (Turfanas buvo pagrindinis kinų-sogdų prekybinis centras). Vėliau teritoriją valdė uigūrai, bet juos užkariavo mongolai. Islamas Turfane paplito ir pakeitė budizmą tik XV a. Tuo metu prasidėjo karas tarp Mingų dinastijos ir kraštą valdžiusio Mogulistano.