Pereiti prie turinio

Trimatė erdvė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trimatė Dekarto koordinačių sistema, kurios x ašis yra nukreipta į stebėtoją.

Trimatė erdvė (3D) – erdvė, sudaryta iš trijų matmenų (dimensijų). Objektas arba matematinė figūra trimatėje erdvėje turi tris matmenis – ilgį (arba gylį), plotį ir aukštį.

Pirmieji matematikų nagrinėti erdvės pavyzdžiai buvo dvimatė (plokštuma) ir trimatė erdvė, kadangi ji išreiškia realiosios erdvės abstraktųjį vaizdą.[1]

Matematikoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Matematikoje, analitinėje geometrijoje kiekvienas trimatės erdvės taškas apibūdinamas trimis koordinatėmis.

Trimatėje Euklidinėje erdvėje dažniausiai naudojamos Dekarto koordinatės. Yra pateikiamos trys koordinačių ašys, kurių kiekviena yra statmena kitoms dviem taške, kuriame jos susikerta. Paprastai žymimos x, y ir z. Lyginant su koordinačių ašimis, kiekvieno taško padėtis trimatėje erdvėje yra apibrėžta trimis realiais skaičiais, kur kiekvienas skaičius nurodo taško atstumą nuo pradžios taško, išmatuotą išilgai duotosios ašies, kuris yra lygus atstumui nuo plokštumos taško, kurį apibrėžia kitos dvi ašys.

Kitos trimatėje Euklido erdvėje dažniausiai naudojamos koordinačių sistemos yra polinės ir sferinės.

Fizikoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fizikoje yra priimta, jog visata yra trimatė erdvė (nors yra įvairių teorijų apie didesnius visatos matmenis). Trys matmenys dažnai vadinami ilgiu, pločiu ir gyliu.

Fizikoje trimatė erdvė yra įtraukta į 4 matmenų erdvėlaikį, vadinamą Minkovskio erdve (žr. specialioji reliatyvumo teorija). Erdvėlaikio idėja yra ta, kad laikas yra statmenas kiekvienam iš trijų erdvinių matmenų.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]