Dekarto koordinačių sistema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dekarto koordinatės plokštumoje. Keturių taškų koordinatės yra: (2, 3) žalios, (−3, 1) raudonos, (−1.5, −2.5) melynos, ir pradžios (0, 0) violetinė.

Dekarto koordinačių sistema – ortogonali koordinačių sistema, kurios visi taškai yra unikalūs ir apibūdinami pora koordinačių (jei tai plokštuma).

Šią koordinačių sistemą XVII a. pasiūlė Renė Dekartas.

Dekarto koordinatės yra analitinės geometrijos pagrindas, taip pat kitų matematikos šakų, pvz., tiesinės algebros, kompleksinės analizės, diferencialinės geometrijos, grupių teorijos ir t. t., geometrinės interpretacija. Be to, jos taikomos ir moksluose, kuriuose yra reikalinga geometrija, pvz., astronomija, fizika, inžinerija ir t. t.

Apibrėžimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skaičių linija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienmatėje erdvėje Dekarto koordinačių sistema yra tiesė. Brėžiant tiesę svarbiausia yra pasirinktas 0 taškas, vieneto ilgis ir tiesės kryptis. Kryptis lemia, kuri viena tiesės pusė bus teigiama, o kita – neigiama.

Dekarto koordinatės 2-matėje erdvėje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvimatėje erdvėje Dekarto koordinačių sistema dar yra vadinama stačiakampe koordinačių sistema arba Dekarto plokštuma. Ją apibrėžia dvi nustatytos statmenos linijos (ašys), vieneto ilgis abejoms ašims ir abiejų ašių kryptis. Horizontali ašis yra vadinama x ašimi, o vertikali – y ašimi. Koordinatės yra rašomos poroje (x, y).

Taškas, kur kertasi abejos vadinamas pradžios tašku. Jis dažnai žymimas O, tada ašys atitinkamai vadinamos Ox ir Oy.

Dekarto koordinatės 3-matėje erdvėje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dekarto koordinačių sistema trimatėje erdvėje, pradžios taškas O ir ašių linijos X, Y yra Z nukreiptos kaip rodo rodyklės. Brūkšnelis žymi vieneto ilgį. Juodas taškelis rodo tašką su koordinatėmis X = 2, Y = 3 ir Z = 4 arba (2,3,4).

Dekarto koordinačių sistema trimatėje erdvėje yra sudaryta iš trijų statmenų viena kitai linijų, kurios yra žymimos Ox, Oy ir Oz.