Dviskaita: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
13 baitų pašalinta ,  prieš 1 metus
S
S (Atmestas Homobot pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (Ed1974LT keitimas))
Žyma: Atmesti
Dažniausiai dviskaitos formos eina su [[įvardis|įvardžiais]], [[skaitvardis|skaitvardžiais]] bei įvardžio ir skaitvardžio dūriniais du/dvi, abu(du), abi(dvi). Manoma, kad tokį atsiradimą galėjo nulemti galūnių trumpėjimas ir homofonizacija, dėl ko reikėjo dviskaitą atskirti įvardžiais (pvz., ''Mantvilās dvi marti buva graži'' – „Mantvilos dvi marčios buvo gražios“). Dviskaitos formas seniau turėję poriniai objektai (''aki, ausi, koji, ranki'') palaipsniui pasikeitė į daugiskaitą, o dviskaitines formas išlaikė tik nurodant du tokius pat objektus iš keleto<ref>http://www.baltistica.lt/index.php/baltistica/article/view/825/752</ref>.
 
Dviskaitinės kilmės yra klausiamasis įvardis „katras?“ (t. y. „kuris iš judviejų?“), kurio reikšmė dabar susiliejo su žodžiu „kuris?“. Parodomųjų įvardžiųĮvardžių dviskaita tebėra plačiai vartojama – ''abudu, tiedu (tuodu), šiedu (šiuodu), judu, anudu, mudu'' ir kt.
 
Veiksmažodžiuose dviskaita išlikusi prasčiau. I-as asmuo turi galūnę '''-va''', o antras – '''-ta'''. Jos kilo iš senesniųjų '''-vā''', '''-tā''', plg. sangrąžinius veiksmažodžius ''darykivos'' 'darykimės', ''darykitos'' 'darykitės'' ([[lietuvių kalba|liet.]] o'' kilęs iš ilgojo balsio'' ā).'' Šiedvi galūnės gali būti pridėtos prie įvairių laikų ir nuosakų veiksmažodžių; pvz''.<ref>http://babaev.tripod.com/archive/grammar12.html#8</ref>:''
15 064

pakeitimai

Naršymo meniu