Marie Curie: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
S Atmestas 78.58.138.241 pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (Niegodzisie keitimas)
Žyma: Atmesti
Eilutė 22: Eilutė 22:
'''Marija Salomea Sklodovska-Kiuri''' ({{pl|Maria Salomea Skłodowska}} – {{fr|Curie}}; [[1867]] m. [[lapkričio 7]] d. – [[1934]] m. [[liepos 4]] d.) – lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių, dukart [[Nobelio premija|Nobelio premijos]] laureatė.
'''Marija Salomea Sklodovska-Kiuri''' ({{pl|Maria Salomea Skłodowska}} – {{fr|Curie}}; [[1867]] m. [[lapkričio 7]] d. – [[1934]] m. [[liepos 4]] d.) – lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių, dukart [[Nobelio premija|Nobelio premijos]] laureatė.


Vyresnioji duktė [[Irene Curie]] taip pat buvo fizikė ir kartu su vyru gavo [[Nobelio premija|Nobelio premiją]]. Ir po to ją sulaužė.
Vyresnioji duktė [[Irene Curie]] taip pat buvo fizikė ir kartu su vyru gavo [[Nobelio premija|Nobelio premiją]].


== Biografija ==
== Biografija ==

17:27, 6 spalio 2019 versija

Marie Curie
Gimė 1867 m. lapkričio 7 d.
Varšuva, Lenkijos kongreso karalystė
Mirė 1934 m. liepos 4 d.
Veikla lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių, dukart Nobelio premijos laureatė.
Sritis Fizika ir chemija
Organizacijos Paryžiaus universitetas
Alma mater Paryžiaus universitetas
ESPCI
Doktorant. vadovas Gabrielis Lipmanas
Žinomas (-a) už Radioaktyvumas
polonis
radis
Žymūs apdovanojimai

Nobelio fizikos premija (1903)
Nobelio chemijos premija (1911)

Vikiteka Marie Curie
Parašas

Marija Salomea Sklodovska-Kiuri (lenk. Maria Salomea Skłodowska – pranc. Curie; 1867 m. lapkričio 7 d. – 1934 m. liepos 4 d.) – lenkų-prancūzų mokslininkė, viena radiologijos srities pradininkių, dukart Nobelio premijos laureatė.

Vyresnioji duktė Irene Curie taip pat buvo fizikė ir kartu su vyru gavo Nobelio premiją.

Biografija

Marija Sklodovska gimė Varšuvoje, jos motina Bronislava Boguska (lenk. Bronisława Boguska) buvo pianistė bei mokytoja, o tėvas Vladyslavas Sklodovskis (lenk. Władysław Skłodowski) – matematikos ir fizikos profesorius. Būdama šešiolikos baigė rusišką licėjų su pagyrimu, pradėjo dirbti mokytoja, po kelerių metų – guvernante.

1891 m. išvyko į Paryžių, kur pradėjo studijuoti fiziką, o vėliau – matematiką. Čia 1895 m. ištekėjo už Pjero Kiuri (pranc. Pierre Curie), kartu su kuriuo 1898 m. atrado cheminį elementą polonį, o po kelių mėnesių – radį.

1903 m. gavo fizikos Nobelio premiją už radiacijos tyrimus (tapo pirmąja moterimi gavusia Nobelio premiją), o 1911 m. gavo chemijos Nobelio premiją už polonio ir radžio atradimą, izoliavimą ir savybių tyrimus (tapo pirmuoju žmogumi, gavusiu Nobelio premiją dukart).

Mirė 1934 m. liepos 4 d. nuo leukemijos, kuria tikriausiai susirgo dėl darbo su dideliais radiacijos kiekiais. Palaidota Paryžiaus Panteono kriptoje.

Cheminis elementas Kiuris (96 elementas, Cm) pavadintas jos ir jos vyro garbei, o polonis – jos tėvynės Lenkijos (lot. Polonia) garbei.

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo
Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.