Sergejus Mosinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sergejus Mosinas
Sergei Ivanovich Mosin.jpg
Sergejus Mosinas
Gimė 1849 m. balandžio 14 d.
Ramonė
Mirė 1902 m. vasario 8 d. (52 metai)
Sestroreckas
Veikla šaulių ginklų konstruktorius
Commons-logo.svg Vikiteka Sergejus Mosinas
Paminklas S. Mosinui Sestrorecke

Sergejus Mosinas (rus. Сергей Иванович Мосин, 1849 m. balandžio 14 d. – 1902 m. vasario 8 d.) – rusų generolas majoras, šaulių ginklų konstruktorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1849 m. balandžio 2 d. (14) d. Voronežo gubernijos Ramonės kaime, atsargos podporučiko šeimoje. Mokėsi Voronežo karinėje gimnazijoje, kurią baigė su pagyrimu.

1861–1867 m. mokėsi Aleksandro kadetų korpuse (Александровский кадетский корпус, Maskva), po to – Michailo artilerijos mokykloje (Михайловское артиллерийское училище). Ją baigęs gavo podporučiko laipsnį ir buvo paskirtas į 2-ąją rezervinę raitosios artilerijos brigadą.

1872 m. S. Mosinas įstojo į Michailo artilerijos akademiją (Михайловская артиллерийская академия), kurią 1875 m. baigė su aukso medaliu, jam buvo suteiktas kapitono laipsnis ir jis buvo paskirtas į Tulos ginklų gamyklą.

1880 m. buvo paskirtas instrumentų dirbtuvių viršininku.

1883 m. Mosinas sukūrė pirmuosius savo šautuvų modelius – tai buvo patobulintas Berdano šautuvas, kuriam buvo pritaisyta nenuimama šovinių dėtuvė 8-iems šoviniams. Dėtuvė buvo ovalaus vamzdelio formos, įtaisyta buožėje. Šovinius tiekė dantytas strypelis, kuris atitraukiant užrakto rankeną danteliu užkabindavo šovinio tūtelės atbrailą ir pastumdavo šovinį pirmyn, kur jį perimdavo šautuvo užraktas. Šoviniai dėtuvėje buvo sudėti įstrižai, todėl kulka nesiremdavo į priekyje esančio šovinio dugnelį (kuriame yra kapsulė), todėl ši dėtuvė buvo saugi, nes dėl smūgio dėtuvėje esančių šovinių kulkos negalėjo sudaužti priekinių šovinių kapsules ir sukelti nereikalingą šūvį.

1891 m. balandžio 16 d. Rusijos vyriausybė priėmė ginkluotėn šautuvo modelį, kurio pagrindas buvo Mosino sukurtas 7,62 mm kalibro šautuvas (7,62×54 mm R šoviniams). Priimtojo šautuvo pavadinimas pradžioje buvo „Rusiškasis trilinijinis 1891 m. modelio šautuvas“ (Русская трёхлинейная винтовка образца 1891 года). Po to buvo pervadintas į „trilinijinį 1891 m. modelio šautuvą“. Tai buvo pirmas atvejis, kai šautuvas buvo pavadintas ne jo kūrėjo vardu. Šautuvą gamino iki 1944 m., o ginkluotėje jis buvo maždaug iki 1975 m. 1900 m. Pasaulinėje parodoje Paryžiuje šautuvas gavo Gran-Pri. Už šautuvo sukūrimą S. Mosinas gavo pulkininko laipsnį.

Nuo 1894 m. S. Mosinas buvo Sestrorecko ginklų gamyklos viršininkas. 1902 m. sausio 26 d. (vasario 8 d.) generolas majoras Sergejus Mosinas mirė nuo plaučių uždegimo.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 4-ojo ir 3-iojo laipsnių šv. Vladimiro ordinas
  • 2-ojo laipsnio šv. Anos ordinas
  • Bucharos 3-iojo laipsnio Aukso žvaigždės ordinas
  • Bulgarijos 4-ojo laipsnio Šv. Aleksandro ordinas
  • Didžioji Michailo premija (tai labiausiai prestižinė premija Rusijoje artilerijos ir šaunamųjų ginklų srityje, įteikinėta kas 5 metai)


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]