Pereiti prie turinio

Aleksejus Sudajevas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Aleksejus Sudajevas
rus. Алексей Иванович Судаев
PPS-43 su užlenkta peties atrama ir be dėtuvės
Gimė 1912 m. rugpjūčio 23 d.
Simbirsko gubernijos Alatyrio mieste, dabartinė Čiuvašija
Mirė 1946 m. rugpjūčio 17 d. (33 metai)
Maskvoje
Veikla tarybinis šaunamųjų ginklų konstruktorius, majoras.

Aleksejus Sudajevas (rus. Алексей Иванович Судаев; 1912 m. rugpjūčio 23 d. – 1946 m. rugpjūčio 17 d.) – tarybinis šaunamųjų ginklų konstruktorius, majoras.

Aleksejus Sudajevas gimė 1912 m. rugpjūčio 23 d. Simbirsko gubernijos Alatyrio mieste (dabartinė Čiuvašija). Jo tėvas Ivanas Nilovičius Sudajevas buvo Kazanės pašto ir telegrafo apygardos telegrafo mechanikas. 1924 m. jis mirė, palikdamas žmoną su sūnumi ir dviem dukromis. Aleksejui tuomet buvo 12 m.

1929 m. A. Sudajevas baigė proftechninę mokyklą ir pradėjo dirbti šaltkalviu.
1932 m. baigė Gorkio statybos technikumą (pramoninio transporto skyrius) ir pradėjo dirbti kelio ruožo techniku. 1932-34 m. pasirodė pirmieji jo išradimai – „Automatinis šaudymas kulkosvaidžiu, naudojant infraraudonuosius spindulius“ ir „Benzinmatis“.

1934 m. A. Sudajevas paimamas į Raudonąją Armiją, kur tarnavo geležinkelio kariuomenėje ir domėjosi ginklais.

Atitarnavęs įstojo į Gorkio industrinį institutą (dabar Nižnij Novgorodo valstybinis technikos universitetas), kuriame mokėsi 1936–1938 m. Tuo metu F. Dzeržinskio vardo Artilerijos akademijoje buvo įkurta ginklininkų mokykla, į kurią rinko studentus iš įvairių aukštųjų mokyklų, pasižymėjusiu polinkiu į išradimus ir konstravimą. Diplominį darbą „Rankinis 7,62 mm kulkosvaidis“ leitenantas Sudajevas apgynė puikiai, vokiečių kalba.

Baigęs Artilerijos akademiją Sudajevas gavo 3-io rango karo inžinieriaus laipsnį ir buvo paskirtas NIPSVO (Научно – Исследовательский Полигон Стрелкового Вооружения 'šaulių ginklų mokslo tirimasis poligonas'). Pirma Sudajevo užduotis buvo sukurti supaprastintą priešlėktuvinio pabūklo konstrukciją, kad juos būtų galima gaminti nespecializuotose gamyklose iš turimų medžiagų. Prasidėjus karui su Vokietija Pamaskvės gamyklose buvo gaminami Sudajevo konstrukcijos paprasti ir patikimi priešlėktuviniai pabūklai.

Vėliau Sudajevas užsiima šaulių ginklais ir 1942 m. poligoniniams bandymams pateikia savo konstrukcijos pistoletą-kulkosvaidį. Sudajevo pistoletas – kulkosvaidis šaudymo savybėmis buvo analogiškas PPD ir PPŠ, bet svėrė 2,5 kg mažiau, o jį gaminant reikėjo 2 kartus mažiau metalo ir 3 kartus – darbo. 1942 m. liepos 28 d. ginklas buvo priimtas į ginkluotę ir pavadintas PPS-42. Dar kiek patobulintas ginklas buvo pavadintas PPS-43.

1942 m. pabaigoje – 1943 m. birželį A. Sudajevas dirbo blokuotame Leningrade, kur buvo gaminami itin ekonomiški PPS. A. Sudajevas stebėjo PPS gamybą ir čia pat prastino konstrukciją.

Paskutiniais gyvenimo metais A. Sudajevas kūrė automatus, jo modelis buvo vadinamas AS.
A. Sudajevas mirė 1946 m., būdamas 34 metų. Palaidotas Maskvoje.

A. Sudajevas apdovanotas Valstybės premija ir Lenino ordinu.