Serbijos despotija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Српска Деспотовина
Serbijos despotija
Blank.png
1402 – 1459 Fictitious Ottoman flag 3.svg

Coat of arms of Serbijos despotija

Herbas

Location of Serbijos despotija
Despotija 1422 m.
Sostinė Belgradas (1404-1427)
Smederevas (1429-1459)
Kupinikas (tremtyje)
Kalbos Senoji bažnytinė slavų kalba
Valdymo forma monarchija
Serbijos despotai
 1402–1427 (pirmasis) Steponas Lazarevičius
 1459 (paskutinis) Steponas Tomaševičius
 1537 (paskutinis nominalus) Pavlė Bakičius
Istorija
 - Suteiktas despoto titulas 1402 m., 1402
 - Prijungta prie Osmanų imperijos 1459 m.

Serbijos despotija (serb. Српска Деспотовина = Srpska Despotovina), dar žinoma kaip Moravijos despotija − trumpai egzistavusi viduramžių valstybė Balkanuose, šiuolaikinės Serbijos, Juodkalnijos ir Kosovo teritorijoje. Nors valstybė neturėjo teritorijos nuo 1459 m., despoto titulas buvo išlaikytas iki 1537 m.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įsikūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Despotija išsivystė 1402 m. iš stipriausios XIV a. pabaigos serbų valstybėlės, Moravijos Serbijos. Jos kunigaikštis Steponas Lazarevičius, iki tol priverstas pripažinti Osmanų imperijos vasalitetą, pasinaudojo triuškinančiu turkų pralaimėjimu prieš mongolus, ir 1402 m. gavo iš Bizantijos imperatoriaus despoto titulą. Sudaręs sąjungą su Vengrija, jis gavo iš jos Belgrado miestą, ir perkėlė į jį savo sostinę. Šiauriniame despotijos pakraštyje buvęs Belgradas tiko kaip mažiausiai osmanų grėsmę turėjusi patirti vieta.

Steponui pavyko sėkmingai susidoroti su kilusiais iššūkiais: jo brolio Vuko ir sūnėno Džuradžo pretenzijomis į sostą, taip pat Osmanų grėsme. Pasinaudodamas Osmanų dinastiniais nesutarimais, 1412 m. jis nugalėjo vieną iš sultonų, Musą, ir sudarė sąjungą su kitu sultonu Mehmetu. Tai užtikrino jam užnugarį ir leido konsoliduoti serbų žemes. 1421 m. mirus Zetos kunigaikščiui Balšai III, Zetos žemės irgi perėjo Steponui.

Laikinas stabilumo ir taikos laikotarpis lėmė viduramžių serbų kultūros suklestėjimą. Serbijoje atsirado didelės bibliotekos, buvo kuriami literatūros kūriniai, vystėsi šalies ekonomika.

Smukimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Stepono mirties 1427 m. sostą paveldėjo jo sūnėnas Džuradžas Brankovičius, kuriam despoto titulas patvirtintas 1429 m. Kadangi jis privalėjo atiduoti Belgradą Vengrijai, netoliese pradėtas statyti naujas miestas Smederevas, kuris tapo valstybės sostine. Praėjus vos 8 metams nuo statybų pabaigos, 1438 m. Osmanų armija vėl įsiveržė į Serbiją, o 1439 m. paėmė sostinę. Džuradžui pabėgus į Vengriją, Osmanai paskyrė Serbijoje savo vietininkus.

Despotato teritorija po 1455 m.

Džuradžas, sudaręs koaliciją su Vengrija ir Valakija, iki 1444 m. išvarė turkus iš Serbijos ir susigrąžino valdžią. Nepaisant to, jis buvo Osmanų vasalas ir turėjo siųsti armiją Mechmetui II paimti Konstantinopolį 1453 m. Vos prieš 5 metus jis siuntė piniginę paramą Bizantijai, kad sustiprintų miesto gynybines sienas. Maža to, 1455-57 m. Osmanai vėl užvaldė pietines despotato dalis, su sąlyga, kad išlaikys taiką su Džuradžo įpėdiniu Lazaru.

Lazarui mirus 1458 m., jis neturėjo įpėdinio, todėl valdžią paėmė Steponas Brankovičius Aklasis. 1459 m. jis apvesdino savo dukterėčią Mariją už būsimojo Bosnijos karaliaus Stepono Tomaševičiaus. Šio valdymas truko vos kelis mėnesius. Tų metų birželio mėnesį Mehmeto armija užėmė Smederevą ir pabaigė despotijos egzistenciją.

Despotijai žlugus, Serbijos despoto titulas buvo išlaikytas dar beveik 100 metų. Juo titulavosi Brankovičių giminės atstovai, rezidavę Kupine, nedideliame Vengrijos pasienio mieste (dab. Voivodina).

Despotai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Serbija-orn.png
Vakarų Balkanų istorija
Serbijos | Juodkalnijos | Kosovo
Ilyrija, Mezija
Bizantijos imperija
Serbų kunigaikštystės (župos):
Raška
Bizantija (Sirmijaus tema)
Duklia > Serbijos DK
Serbijos karalystė > Serbijos imperija
Moravijos Serbija, Zeta, Prilepas, Brankovičiai, Vojinovičiai
Serbijos despotija
Osmanų imperija
Rumelijos, Nišo ejaletai
Moderniosios Serbijos istorija:
Serbijos, Juodkalnijos kunigaikštystės
Serbijos, Juodkalnijos karalystės
Jugoslavijos karalystė
Jugoslavija > Serbija ir Juodkalnija
Serbija, Juodkalnija, Kosovas

Despotai tremtyje: