Pereiti prie turinio

Roberto de Nobili

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Roberto de Nobili
Robertas de Nobilis
Gimė 1577 m.
Montepulčanas, Toskana
Mirė 1656 m. sausio 16 d. (~79 metai)
Milaporas, Tamilnadas
Tautybė italas
Veikla jėzuitų misionierius, vertėjas, rašytojas
Vikiteka Roberto de Nobili

Robertas de Nobilis (Roberto de Nobili; 15771656 m.) – iš Toskanos kilęs jėzuitų misionierius, veikęs Pietų Indijoje. Jis pirmasis pradėjo naudoti inkultūracijos metodus evangelizacijoje. Taip pat teigė, jog brahmanų papročiai nebuvo priešingi krikščionybei. Jis laikomas pirmuoju sanskrito ir tamilų kalbos specialistu europiečiu.

Gimė Montepulčane, tapo jėzuitų ordino nariu. 1605 m. atvyko į Goa koloniją Indijoje, ten greičiausiai susitiko su tėvu Thomas Stephens, kuris vertė Bibliją į konkani kalbą. De Nobilis vėliau gyveno Kočine, bet nuo 1606 m. persikėlė į Madurajų. Ten jis skleidė krikščionybę, bet taikė Indijos kultūrai būdingus mokymo metodus, todėl vietinių imtas laikyti guru. Su Šivadharmos pagalba, Robertas de Nobilis išmoko tamilų, sanskrito, telugų kalbas, naudojosi indų filosofine terminija (guru, mokša, veda, atmanas ir kt.) aiškindamas krikščionybės doktriną. Krikščionybę pristatė kaip „dingusį tikėjimą“, paliudytą Vedose. Vienuolis išvertė katekizmą į tamilų kalbą, ženkliai prisidėjo prie tamilų prozos susikūrimo.

Dėl didelio įsitraukimo į indų kultūrą, Robertas de Nobilis to meto katalikų dvasininkų dažnai vertintas nepalankiai. Jo veikalai apie indų tikėjimus ir papročius – Informatio de quihusdam Morihus Nationis Indicae (1613 m.) ir Narratio Fundamentorum quibus Madurensis Missionis Institutum Caeptum Est, et Hucusque Consistit (1619 m.) – išleisti nebuvo.

Buvo teigiančių, kad Robertas de Nobilis galėjo būti Europoje paplitusios klastotės Jėzurvedos (Ezourvedam) autoriumi. Max Mueller šias implikacijas atmetė, vėliau pasiekta išvadą, kad ją greičiausiai parašė prancūzų misionierius.