Ratai javų laukuose

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ratai javų laukuose

Ratai javų laukuose (angl. crop circles) – iš viršaus matomos figūros javų laukuose, sudarytos išguldant javus. Tai paprastai įvairios geometrinės figūros (dažniausiai – skrituliai) ar sudėtingesni piešiniai.

Istorija, paplitimas ir tyrimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai, kada atsirado pirmieji ratai javų laukuose, nėra tiksliai sutariama, nes skirtingų teorijų šalininkai laikosi skirtingų nuomonių.

Masiškai šis reiškinys pradėtas stebėti XX a. 8-ame dešimtmetyje Jungtinėje Karalystėje. Manoma, kad tai susiję su Doug Bower ir Dave Chorley veikla. Žiniasklaidai susidomėjus šiuo reiškiniu, jie tęsė savo veiklą, o pasirodžius pranešimams esą apskritimus lengvai galima paaiškinti natūraliomis priežastimis – perėjo prie sudėtingesnių figūrų.[1] Kilusi susidomėjimo banga išplito po visą pasaulį, ir šiuo metu ratai javų laukuose daromi tikriausiai visose šalyse. Egzistuoja net tuo užsiimančios organizacijos, kaip kad Circlemakers.org.[2] Apie savo veiklą Doug Bower ir Dave Chorley viešai prisipažino 1991 m. britų laikraščiui „Today“ (rugsėjo 9 d. numeris), o figūras laukuose darė iki 2004 metų.[1] Naudojamos priemonės dažniausiai yra labai paprastos – kuoleliai, virvės, lentos. Šia veikla mažiau užsiimama ten, kur griežtesnė laukų apsauga, o daugiau ten, kur palikti vieši laisvi takeliai.[3] Tačiau apie ratus javų laukuose yra žinomi faktai ir iš XVII a. (Mowing-Devil ratai, Anglija, 1678 m. – laikraštyje publikuota informacija apie esą velnio padarytus keistus ratus laukuose). Taip pat yra pranešimų XIX a. pab. apie stebėtus ratus, kuriuos paliko viesulai ir vėjai. Apie ratus laukuose užsimenama ir skandinavų mitologijoje. Pasak jos, tai elfų darbas. Šiuo metu paplitusi nuomonė, kad ratus daro ateiviai iš kosmoso.

Moksliniai ir mokslo nepripažįstami pseudomoksliniai šio reiškinio tyrimai vadinami cereologija. Cereologai netrukus po ratų javų laukuose pasirodymo pateikė įvairių paranormalių ir gamtinių šio reiškinio paaiškinimų.

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pradžioje tai buvo paprasti ratai, vėliau Bower ir Chorley pradėjo daryti sudėtingesnes geometrines figūras. Jų „pasekėjų“ atsirado dar iki viešo prisipažinimo, tačiau po jo fenomenas įgijo didžiulį populiarumą ir piešinių dizainas pradėjo sparčiai tobulėti. Viena iš svarbiausių priežasčių buvo varžybų elementas – kiekvieni kūrėjai stengėsi pranokti kitus. Abstrakčios figūros tapo sudėtingos, paremtos įvairiais matematiniais principais, pavyzdžiui, fraktalais. Pradėjo daugėti trimačių elementų. Šiuo metu jau kuriami trimačiai piešiniai. Bene sudėtingiausi jie kuriami ten, kur ir prasidėjo – Anglijoje.

Circlemakers.org įkūrėjas John Lundberg yra kritiškai atsiliepęs apie darbus kituose kraštuose: „Aš pavydžiu kitų kraštų ratų darytojams. Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje yra labai dideli lūkesčiai piešinių javuose sudėtingumui ir dydžiui, o Rusijoje net ir skurdžiai atrodančios formacijos patenka į naujienas. Net Rusijos Dūmos deputatas Vasilijus Belčenko buvo entuziastingai pareiškęs nuomonę apie jų kilmę: „Jokios abejonės, kad tai ne žmogaus darbas. Garantuotai čia nusileido nežinomas objektas“. Tačiau jei ta pati formacija būtų padaryta Jungtinėje Karalystėje, ji beveik neabejotinai liktų nepastebėta nei tyrinėtojų, nei žiniasklaidos“.[2]

Išaiškintų atvejų kūrimo procesas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Net pačius sudėtingiausius trimačius piešinius kūrėjai daro tomis pačiomis paprastomis priemonėmis – virvės, lentos, kuoleliai, vamzdžiai, kartais – rankinis volas. Įgudę piešėjai išnaudoja traktorių suspaustą žemę ir natūralų reljefą, kad nepaliktų jokių pėdsakų. Prie centre įsmeigto kuolelio pririšta virvė naudojama matavimams ar pačiam „piešimo“ procesui. Jos visiškai pakanka gauti paprastą simetriją, o sudėtingesniems piešiniams naudojamos iš anksto išmatuotos ir atitinkamose vietose sužymėtos virvės.[2]

Reklamos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Swiss Airlines reklama, atlikta Artfield kompanijos

Paskutiniu metu šie piešiniai pradėti naudoti reklamose. Pavyzdžiui, circlemakers.org organizacija gavo užsakymų reklaminiams piešiniams iš tokių kompanijų, kaip Microsoft, Discovery Channel, Mitsubishi, National Geographic, Pepsi ir kt.

Alternatyvūs paaiškinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi piešinių laukuose autoriai dažniausiai lieka nežinomi, nuo pat šio reiškinio atsiradimo jis būdavo aiškinamas ir kaip ne žmogaus rankų darbas. Populiariausios hipotezės yra ateiviai iš kosmoso, žemės magnetiniai laukai, keisti vėjai, kamuolinis žaibas, tornadas ir kiti. Nė viena šių hipotezių nėra moksliškai įrodyta, tačiau jų populiarumas nemažėja iki dabar. Hipotezių šalininkų pagrindinis argumentas – piešinių sudėtingumas, kurio jų teigimu neįmanoma pasiekti žmogui. Šis argumentas buvo ne kartą paneigtas ratų kūrėjų, viešai demonstruojant kaip su paprastomis priemonėmis galima padaryti ypač sudėtingus piešinius.

Kitas argumentas yra, kad „tikruose“ ratuose javai būna suguldyti, tačiau nesulūžinėję. Pasak šio argumento šalininkų, kai javus guldo žmonės, jie negali to padaryti nesulaužę stiebų.

Keli žmonės teigė, jog savo akimis matė kaip per kelias sekundes javai savaime sugula ratu.[4]

Paprastai visi alternatyvūs paaiškinimai yra kritikuojami keliais aspektais. Visų pirma, yra aišku ir daug sykių parodyta, kaip tokius piešinius gali padaryti žmonės, o kad juos daro ne žmonės – nėra svarių įrodymų. Todėl net kai konkretaus piešinio autorystė neaiški, labiau tikėtina, kad jį padarė žmogus (Okamo skustuvas). Antra, istoriškai galima atsekti, kaip šis fenomenas išpopuliarėjo kartu su žiniasklaidos dėmesiu jam, bei kaip tolydžio sudėtingėjo piešiniai. Iš to galima daryti išvadą, kad ši veikla yra tiesiog kopijuojama vienų nuo kitų.

Visos su ateiviais susijusios ir mistinės hipotezės užima vietą ir naujojo amžiaus tikėjimuose bei mokslo nepripažįstamuose pseudomoksliniuose NSO tyrimuose (ufologija).

Reakcija ir teisinė pusė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi ratai paprastai daromi kitų žmonių laukuose, ši veikla traktuojama kaip nuosavybės gadinimas. Pirmoji byla buvo iškelta 1998 m. Vengrijoje, kuomet du septyniolikmečiai Gabor Takacs ir Robert Dallos sukūrė 36 m. diametro apskritimą laukuose netoli Budapešto. Palaukę žiniasklaidos reakcijos, kiek vėliau per TV šou jie viešai prisipažino, kad šis ratas yra jų darbas, ir įrodė tai proceso fotografijomis. Tada laukų savininkė, kompanija Aranykalasz Co, paauglius padavė į teismą, reikalaudama nuostolių atlyginimo, 630 tūkstančių forintų. Tačiau teismas nutarė, kad jaunuoliai atsakingi tik už žalą, tiesiogiai padarytą 36 m. diametro piešinio, o ji gali būti prilyginta tik 6 tūkstančiams forintų (maždaug 75 litai). Likusią žalą padarė turistai, miniomis suplūdę apžiūrėti rato po pranešimų žiniasklaidoje. Šią baudą ir teisines išlaidas vietoje Gabor Takacs ir Robert Dallos apmokėjo TV šou, per kurį jie pasiskelbė.

Nenorėdami bylinėtis ir atlyginti nuostolių, ratų javų laukuose kūrėjai, panašiai kaip ir graffiti autoriai, retai viešai prisipažįsta.

Šiuo metu fermeriai, kurių laukuose atsiradę piešinių, dažnai daro iš to turistines atrakcijas ir užsidirba papildomų pinigų. Turistinės atrakcijos kartais būna ypač gerai organizuotos, su ekskursijomis sraigtasparniu ir panašiai. Taip pat užsiima marškinėlių, knygų pardavinėjimu ir taip toliau. Dažniausiai ši veikla atneša keliasdešimt kartų didesnį pelną, nei ratų padarytas nuostolis.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Sagan, C. „Demonų apsėstas pasaulis: mokslas kaip žvakė tamsoje“ V., 2001
  2. 2,0 2,1 2,2 http://www.circlemakers.org
  3. BBC news
  4. http://www.bltresearch.com/eyewitness2.html Archyvuota kopija 2007-04-09 iš Wayback Machine projekto.
  5. National Geographic. Crop Circles: Artworks or Alien Signs?

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]