Nysos kunigaikštystė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Księstwo Nyskie
Nysos kunigaikštystė
Čekijos karūnos dalis (nuo 1335)

1290 – 1850

Herbas of

Herbas

Location of
Location of
Nysos kunigaikštystė 1312 (ryškiai purpurinė)
Sostinė Nysa
Kalbos lenkų
Valdymo forma Monarchija
Era Viduramžiai
 - Atsiskiria nuo Vroclavo 1290 m., 1290
 - Inkorporuota į Austrijos Sileziją 1850 m.

Nysos kunigaikštystė (lenk. Księstwo Nyskie) ar Neisės hercogystė (vok. Herzogtum Neisse) – buvusi kunigaikštystė Silezijoje. Tai buvo viena iš ekleziastinių kunigaikštysčių, kurią valdė katalikų vyskupas (antra tokia kunigaikštystė Silezijoje buvo Sevežo kunigaikštystė).

1198 m. Jaroslavas Opolskis, Vroclavo vyskupas, iš savo tėvo Boleslavo I Aukštojo gavo žemių prie Nysos. 1201 m. Jaroslavui mirus Silezijos kunigaikštis Henrikas I Barzdotasis nutarė palikti Nysą ir Otmuchyvo kaštelioniją Vroclavo vyskupo valdžioje. 1290 m. Henrikas IV Teisingasis vyskupų žemėms prie Nisos suteikė autonomiją, kas tapo teisiniu pagrindu Nysos kunigaikštystei įsikurti. Vroclavo vyskupas (1302–1319) Henrikas iš Viežbnos buvo pirmasis, naudojęs Nysos kunigaikščio titulą.

1335 m. kunigaikštystė perėjo Čekijos karūnai.

Kunigaikštystę vyskupai apleido Silezijos karų metu, ir jos didžiąją dalį 1742 m. aneksavo Prūsijos karalystė. 1810 m. ji buvo Prūsijos sekuliarizuota ir įjungta į Prūsijos administracinę sistemą. Nedidelė buvusios kunigaikštystės dalis, likusi Austrijai, buvo sekuliarizuota 1850 m.