Pereiti prie turinio

Kongemozės kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kongemozės kultūra
6000 m. pr. m. e. – 5200 m. pr. m. e.
Dab. valstybės pietų Norvegija, pietų Švedija, Zelandija
Ist. regionas šiaurės Europa
Amžius Mezolitas

Kongemozės kultūra – mezolito archeologinė kultūra, pavadinta 1952 m. tirtos Kongemozės gyvenvietės (Vestjolandas, Danija) vardu.

Kongemozės kultūra 6000–5200 m. pr. m. e. buvo paplitusi dabartinėje pietų Skandinavijoje, Danijos Zelandijos saloje ir Švedijos Skonėje. Ji laikoma Maglemozės kultūros viduriniu laikotarpiu, šiaurėje ribojosi su Nestvedo ir Lihulto kultūra.

Kongemozės kultūrai būdingi kreivieji rombiniai antgaliai ir ovalūs kirveliai, pleištai. Žmonės laikinas gyvenvietes kūrė ežerų pakrantėse, kyšuliuose ir salose. Gyveno iš karčių padarytuose būstuose – palapinėse, dengtose kailiais. Vertėsi medžiokle ir žvejyba, rinko maistą. Manoma, naudojo skobtinius luotus su irklais. Įrankiai ir kiti dirbiniai titnaginiai (gremžtukai, skeltukai, įvairūs mikrolitai), kauliniai ir raginiai (strėlių antgaliai, žeberklai, žvėrių figūrėlės), kauliniai dirbiniai ornamentuoti. Kongemozės kultūrą pakeitė Ertebelės kultūra.

Kongemozės kultūrai būdingų dirbinių rasta ir Lietuvoje. Maksimonių gyvenvietėje – 4 aptikta titnaginių ilgų ovalių kirvelių, kampinių rėžtukų, pailgų ir tumpų gremžtukų, laivelio pavidalo ir kūginių skaldytinių, ilgų peilių, kaulo ir rago dirbinių – žeberklų su užkarpomis, trumpų kirvelių su skyle kotui. Manoma, kad Kongemozės kultūra darė įtaką Nemuno kultūrai.[1]

  1. Kongemozės kultūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. X (Khmerai-Krelle). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. 482 psl.
  • Gyldendal og Politikens Danmarkshistorie (red. af Olaf Olsen); "Bind 1: I begyndelsen. Fra de ældste tider til ca. år 200 f. Kr. " (ved Jørgen Jensen); 1988, ISBN 87-89068-02-5 s. 67f
  • Jørgen Jensen: Danmarks Oldtid. Stenalder, 13.000-2.000 f. Kr.; Gyldendal 2001, ISBN 87-00-49038-5 s. 142ff
  • Søren M. Sindbæk: „Økonomisering“, Skalk nr. 5, 2002, s. 10ff