Kefalonija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kefalonija (sen. gr. Κεφαλληνία; gr. Κεφαλλονιά; Κεφαλονιά; it. Cefalonia) – didžiausia iš Jonijos salų vakarų Graikijoje. Jos plotas yra 906,5 km², tai didesnė iš dviejų salų, sudarančių Kefalonijos ir Itakės nomą. Kefalonijoje yra aštuonios iš devynių nomo savivaldybių, Itakė yra kitoje saloje.

Salos pavadinimas kilo nuo mitologinio veikėjo Kefalo, nors pavadinimą galima suprasti ir tiesiogiai „galvos formos“.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kefalonijos vieta Graikijoje
Garsus Myrto paplūdimys
Fiskardas salos šiaurėje

Nomo sostinė yra Argostolis Kefalonijos saloje. Saloje gyvena netoli 45 tūkst. žmonių, o 19902000 m. gyventojų prieaugis buvo 35-40 %. Oficialiai saloje gyvena 36 404 žmonės (2001 m.). Argostolyje gyvena trečdalis salos gyventojų. Liksoris yra antra pagal dydį gyvenvietė. Šiuose dviejuose miestuose gyvena ape du trečdaliai nomo gyventojų.

Kefalonija yra seismiškai aktyvioje zonoje ir kiekvienais metais užfiksuojama daug nežymių žemės drebėjimų. 1953 m. žemės drebėjimas beveik visiškai sugriovė salą, tik Fiskardas šiaurėje liko nepaliestas.

Beveik visos Kefalonijos pavardės baigiasi „-atos“, o miestai ir kaimai turi galūnę „-ata“, pvz.: Valsamata, Frangata, Lourdata, Favata, Delaportata ir t. t.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Archeologiniai duomenys rodo, kad pirmieji Kefalonijos gyventojai čia apsigyveno maždaug 50000 m. pr. m. e. Mikėnų laikotarpiu sala klestėjo bei išliko graikiška, kol II a. pr. m. e., užgrobė romėnai. Vėliau tapo konfliktų objektu, bet nuo 1500 iki 1700 m. kartu su kitomis Jonijos salomis ją valdė venecijiečiai.

Senovės laikais, prieš salos pavadinimą, saloje gyveno 100–300 žmonių, atsiradus pavadinimui 500–1000, XX a. viduryje po lėto augimo saloje buvo 10 tūkst. gyventojų, o 1970 m. viršijo 20 tūkst.

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svarbiausi turistus pritraukiantys gamtos objektai Kefalonijoje yra Melisanio ir Drogaračio urvai. Aino kalno viršūnė, nusėta Abies cephalonica medžių, yra nacionalinis parkas, kuriame ganosi laukiniai arkliai. Tai aukščiausia Jonijos salų vietovė. Jos aukštis siekia 1630 m.

Kefalonija taip pat žinoma dėl logerhedų vėžlių populiacijos, kuri deda kiaušinius Kaminijos paplūdimyje, prižiūrint Jūros vėžlių apsaugos bendruomenei.

Koordinatės: 38°12′ š. pl. 20°30′ r. ilg. / 38.200°š. pl. 20.500°r. ilg. / 38.200; 20.500