Euboja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Eubojos nomas
gr. Νομός Εύβοιας
Valstybė Graikijos vėliava Graikija
Periferija Centrinės Graikijos periferija
Administracinis centras Chalkidė
Demų skaičius 25
Kinotitų skaičius 2
Gyventojų (2005) 218 032
Plotas 4 167 km²
Tankumas (2005) 52 žm./km²
ISO 3166-2 GR-04
Pašto kodas 34x xx
Tel. kodas 22x0
Tinklalapis www.naevias.gr

Euboja (gr. Εύβοια, Évia; sen. graikų Εύβοια, Eúboia) – antroji pagal dydį Egėjo jūros sala bei antra pagal dydį ir gyventojų skaičių Graikijos sala po Kretos. Tai kartu yra ir senovinis Graikijos regionas, taip pat ir dabartinė Graikijos prefektūra (nomas). Sala visiškai nepaliesta turizmo. Chalkidės miestas yra salos sostinė, kuriame gyvena musulmonai, graikai ir žydai.

Per jūrą ribojasi su Atika, Bojotija, Fokide.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Palydovo nuotrauka rodanti centrinę ir pietryčių Euboją su Atika ir Beotija apačioje. Padėtis: Šiaurės rytai viršuje.

Nuo žemyno salą skiria Eubojos jūra. Eubojos kontūrai žemėlapyje ilgi ir siauri, jūros arkliuko formos. Salos ilgis apie 150 km, o plotis kinta nuo 6 iki 50 km. Ji tęsiasi iš šiaurės vakarų į pietryčius, o per jos ilgį eina kalnų grandinė, kuri prasideda Tesalijoje ir tęsiasi į pietus nuo Eubojos aukštai iškilusiomis Androso, Tinoso ir Mykonoso salomis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Euboja buvo kolonizuota iš Atikos, taigi buvo apgyvendinta jonėnų graikų. Jos didžiausi miestai buvo Chalkidė ir Eretrija. Eubojiečiai aktyviai vykdė prekybą visoje jūroje, kurdami savo kolonijas, tarp kurių buvo ir keletas kolonijų Sicilijoje. Eubojos pavyzdžio matų sistema buvo plačiai naudojama Atikoje ir Jonijoje.

VI a. pr. m. e. persai nusiaubė Eretriją, kuri po to nebeatgavo savo buvusios didybės, todėl pirmavo Chalkidė. Per visą V a. pr. m. e. Euboja kovojo dėl savo nepriklausomybės su Atėnais, kurie periodiškai pajungdavo salą ir ją valdydavo.

IV a. pr. m. e. sala atiteko Makedonijai, o vėliau perėjo Romos imperijai. Nuo makedoniečių valdymo 338 m. pr. m. e. iki turkų 1833 m. sala buvo daugybę kartų okupuota. Eubojoje yra labai ryškūs įvairių istorijos pėdsakų − nuo skirtingų Chalkidės religinių kultūrų iki XV a. albanų imigrantų palikuonių, kurie iki šiol kalba savo senąja arvanitikos tarme.