Etolija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Graikijos istorinis regionas:
Etolija (Αιτωλία)
Šalis Graikija (Etolija ir Akarnanija)
Tautos Dorėnai (Etolai)
Miestai Thermas

Etolija, arba Aetolija, Aitolija (gr. Αιτωλία) – istorinė Graikijos sritis pietiniuose Balkanuose, į šiaurę nuo Korinto įlankos. Jis sudaro dalį dabartinio administracinio vieneto – Etolijos ir Akarnanijos nomo.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorinė Etolija ir Etolijos lygos žemės

Etolija buvo sritis, prisiglaudusi prie Korinto įlankos. Rytuose ją uždarė Pindo kalnai ir kalnuoti Doridės, Ozolės Lokridės regionai. Vakaruose ji siekėsi su Akarnanija (skyrė Achelus upė), šiaurėje – su Epyru.

Pietinė regiono dalis buvo derlingos lygumos, o šiaurinė – kalnai. Vakarinė Etolija buvo žinoma kaip Senoji, o rytinė – kaip Naujoji.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

II tūkst. pr. m. e. (Mikėnų laikotarpiu) regionas buvo gyvenamas vietinių genčių kuretų ir lelegų. Vėliau jis buvo apgyvendintas išeivių iš Elidės, vedamų mitinio protėvio Aitolo. Trojos karo laikais etolus valdė karalius Thoas.

Archajiniu ir klasikiniu laikotarpiu Etolijoje susiformavo graikų poliai bei gentys (euritanai, ofionesai, kaliesai, bomiesai, apadočiai, aperančiai ir kt.), formavę tarpusavyje silpną konfederaciją. Regionas nevaidino svarbaus vaidmens, lyginant su kitais Graikijos regionais: Atika, Lakonija ar Korintija.

Etolijos lygos teritorijos 200 m. pr. m. e.

Laikotarpis, kuomet Etolijos regionas tapo tarptautiškai svarbus Senovės Graikijos istorijoje, buvo IV a. pr. m. e., kai sukurta Etolijos lyga. Jos įkūrimas siejamas su Tėbų hegemonijos įtaka. Lygos administraciniu ir religiniu centru tapo Thermas. III a. lyga tapo svarbia jėga graikų pasaulyje, ir sudarė atsvarą tuo metu Peloponese susiformavusiai Achajos lygai. Tuo metu Etolija valdė ne tik Etolijos regioną, bet ir gretimą Doridę, Lokridę, pietinę Tesaliją bei Fokidę.

Skirtingai nei kitos tuometinės graikų lygos, Etolijos lyga palaikė Romos imperijos pusę ir padėjo jai karuose su Makedonija. Tačiau 189 m. pr. m. e. prisijungusi prie Romos priešų Seleukidų, lyga pralaimėjo ir netrukus atiteko Romos imperijai. Vėliau romėnai Etolijos lygos teritorijas įkorporavo į Achajos provinciją.

Vėliau regioną valdė Bizantijos imperija. XV a. užkariauta Osmanų. 1821 m. Etolijos regionas tapo nepriklausomos Graikijos dalimi.