Juozapas Zabiela

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Juozapas Zabiela
Zabielos
Zabielų giminės herbas
Zabielų giminės herbas
Gimė 1750 m.
Mirė 1794 m. gegužės 9 d. (~44 metai)
Tėvas Antanas Zabiela
Motina Sofija Ščit
Sutuoktinis (-ė) Marijana Sobolevska
Vaikai Henrikas Kazimieras
Veikla Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, valstybės ir karinis veikėjas.
Žymūs apdovanojimai
Šv. Stanislovo ordinas
Baltojo erelio ordinas

Juozapas Zabiela (lenk. Józef Zabiełło; 1750? – 1794 m. gegužės 9 d.) – Lietuvos lauko etmonas, Lietuvos-Lenkijos didikas. Pasižymėjo parama Rusijos imperijai paskuriniaisiais Abiejų Tautų Respublikos metais. Už ją iš Rusijos ir gavo lauko etmono pareigas. Gegužės trečiosios Konstitucijos oponentas ir signataras. Paaiškėjus apie iš Rusijos ambasados kelerius metus reguliariai gaunamą pensiją, kilus Varšuvos sukilimui buvo sukilėlių sugautas, teisiamas ir nubaustas mirties bausme pakariant už valstybės išdavystę. Egzekucija įvykdyta 1794 m. gegužės 9 d.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos didžiojo medžioklio, Kauno maršalkos Antano Zabielos sūnus, Mykolo Zabielos pusbrolis, Kosakovskių ir Prozorų giminių giminaitis. Per žmoną susigiminiavo su Stanislovu Augustu Poniatovskiu — buvo jo pakamariu ir artimu rūmininku.

1764 metais pasirašė elekcinius sąrašus už išrinkimą karaliumi Stanislovą Augustą Poniatovskį. Vadovavo kavalerijos regimentui genrolo Liudviko Trokino brigadije. Pasirašė gegužės 3 d. konstituciją. Dalyvavo ATR-Rusijos kare vadovaujant savo broliui Mykolui. Būdamas generolu-majoru, pademonstravo nekompetenciją ir elementarinių karinių žinių nebuvimą, ir netgi buvo įtariamas tėvynės išdavimu. Po rusų karių įvedimo iš karto prisijungė prie Targovicos konfederacijos ir buvo paaukštintas iki generolų-leitenantų.

Rusijos pasiuntiniui Jakovui Sirvesui prašant gavo Targovicos konfederacijos Lietuvoje maršalkos laipsnį. Kaip apdovanojimą, 1793 metų birželio 15 d. gavo Lietuvos lauko etmono leipsnį. Vykdė Lietuvos didžiojo etmono Simono Kosakovskio programą mažinant Lietuvos karius ir jų prisijungimą prie Rusijos armijos.

Po Juozapo Zabielos mirties jo šeima nebuvo pamiršta Rusijos valdžios: į paveldimą valdymą jam buvo perduotos Telšių ir Vilniaus seniūnijos su visomis žemėmis išskyrus Telšių miestą ir jo priemiestį.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Juozapo Zabielos žmona Marijana Sobolevska

1777 metais apdovanotas Švento Stanislovo ordinu[1]. Taip pat apdovanotas Baltojo erelio ordinu[2].

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Tėvas – Antanas Zabiela (1710? – 1776).
  • Motina – Sofija Ščit(1720? – ?) .
  • Žmona – Mariana Sobolevska (? – 1818).
  • Sūnus – Henrikas Kazimieras (1785—1850), buvo vedęs Gabrielę Gutakovską (? – 1871).

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Zbigniew Dunin-Wilczyński, Order Św. Stanisława, Warszawa 2006 s. 184.
  2. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705—2008, 2008, s.235.